„Cała Polska czyta dzieciom”

W tym roku szkolnym kontynuujemy cykl zajęć w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” mający na celu wprowadzanie dzieci w świat literatury i budzenie w nich zainteresowania książką tak, by później same wybierały wartościową lekturę. Pragniemy w ten sposób uzupełniać domowe czytanie i zachęcić dzieci do codziennego, systematycznego sięgania po książkę.

Jest to projekt, który realizujemy od kilku lat we współpracy z nauczycielami klas I – III. Ubiegłoroczne edycje odbyły się z udziałem znanych osób ze świata kultury, polityki i sportu oraz przedstawicieli popularnych zawodów. Jako pierwszy czytał uczniom p. Sylwester Ozga, Dyrektor naszej szkoły. Następnie gościliśmy p. Izabelę Łojewską – lekarza stomatologa oraz pracownika Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, p. Mariusza Górę. Kolejnym gościem był kapitan Żeglugi Śródlądowej p. Eryk Curyło. Przybył do nas również przedstawiciel Kabaretu Skeczów Męczących p. Marcin Szczurkiewicz. Zaproszenie do naszej czytelni przyjął także p. Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, a także znani sportowcy: szczypiornista Vive, p. Mariusz Jurkiewicz oraz zawodnik Korony Kielce p. Jacek Kiełb. Swój czas na głośne czytanie dzieciom poświęcili także p. pielęgniarka – Jolanta Kolankowska, nauczyciel świetlicy, p. Dominika Rachuna, nauczyciel bibliotekarz, p. Sebastian Burek, a także p. Elżbieta Marciszewska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tegoroczną serię spotkań z literaturą dla najmłodszych zainicjowaliśmy 17 listopada 2017 r. głośnym odczytaniem opowiadania „Gwiezdna przygoda” autorstwa naszej uczennicy – Leny Gawlik z kl. III f, która wzięła udział w konkursie literackim zorganizowanym przez Nową Erę – „Popisz się talentem”. Baśniowe opowiadanie Leny zostało wydane wraz z 25 innymi w książce pt. „Ukryte światy” i ofiarowane autorce oraz naszej bibliotece.

Wychowawczyni Leny Gawlik a także nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów klas I, II i III do czytelni, gdzie młoda autorka odczytała swoim kolegom i koleżankom opowiadanie. Wszystkim bardzo się spodobała „Gwiezdna przygoda”.

Na kolejne głośne czytanie zapraszamy do czytelni wkrótce.

Tegorocznej edycji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przyświecają hasła: „Mądra szkoła czyta dzieciom” i „Mądra rodzina czyta dzieciom”. Mamy nadzieję, że zachęcimy nauczycieli i członków rodzin naszych uczniów do głośnego czytania im w szkole i w domu, co dopomoże szkole realizować jej misję edukacyjną i wychowawczą.