ZAPRASZAMY NA POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ ,,W poszukiwaniu urokliwych miejsc mojego miasta”

ZAPRASZAMY NA POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ
  ,, W poszukiwaniu urokliwych miejsc mojego miasta”.

Bo piękno na to jest…

Każdy z nas zachwyca się cudami barw. Śpiewamy piosenki o kolorach,  o nich piszemy wiersze. Spotykamy się z nimi codziennie. Wrażenia barwne, których dostarcza przyroda, otaczająca nas rzeczywistość, materialne świadectwa historii i kultury, przynoszą radość
i ukojenie.

Jakże byłoby smutno i ubogo, gdyby świat nasz był bezbarwny? Jakże każde dzieciństwo byłoby monotonne bez kredek, farb, pędzla?

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych uczniów kieleckich szkół podstawowych. Proponowana wystawa jest plonem tegorocznej edycji Miejskiego  Konkursu Plastycznego ,,W poszukiwaniu urokliwych miejsc mojego miasta”. Na konkurs napłynęło 122 prace z 17 szkół podstawowych miasta Kielc. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 prac. Większość z nich to prace nagrodzone i wyróżnione.

Cieszymy się, że to nasze wspólne artystyczne przedsięwzięcie: Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach,  SODMiDN w Kielcach oraz OMPiO w Kielcach, na stale wpisało się rzeczywistość szkolną Kielc i co roku zaskakuje mnogością, oryginalnością i urokliwością uczniowskich prac. Szczególna radość w tym roku, bo to przecież inna rzeczywistość uwarunkowana pandemią i zdalnym nauczaniem.

Po raz kolejny w swych artystycznych wypowiedziach, uczniowie dali dowód na to, że doskonale wiedzą, co tak naprawdę w naszym życiu ma sens  i ponadczasową wartość. Oprócz oczywiście wiedzy, którą tak wytrwale i czasami z mozołem zdobywają. Ona jest ważna, bo ułatwia życie, umożliwia poznawanie i rozumienie tego wszystkiego, co nasz otacza. Ale nie mniej ważna jest wrażliwość, bez której wykorzystanie tej wiedzy nie miałoby sensu. Jeżeli wiedza umożliwia nam poznawanie rzeczywistości, to wrażliwość pozwala nam tę rzeczywistość przeżywać. Przez to stajemy się ludźmi bogatszymi i lepszymi. Młodzi artyści dali  dowód, że to wszystko rozumieją i są ludźmi wrażliwymi. Bo tylko człowiek wrażliwy, może tak pięknie, spontanicznie i tak szczerze wypowiadać się językiem artystycznym. Aby umieć dostrzec otaczające nas piękno, otaczające nas dobra kultury, cieszyć się tym, a czasem nawet wypełnić nimi swoje życie, trzeba autentycznego, głębokiego zainteresowania ziemią – miejscem, na której się wyrosło czy wzrasta. Nasi szkolni artyści dali tego wyśmienity dowód.

Jest już lato, a lato to śpiew ptaków – autorzy prac są tymi ptakami w myśl słów Pabla Picassa – ,,dziecko maluje tak, jak ptak śpiewa”. Zapraszamy do posłuchania,  a raczej zobaczenia tego śpiewu.

Wystawę można oglądać do 15 sierpnia 2021 roku w  Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, na ulicy Zamkowej 3.