Wisdom of Life

Zielony Patrol

 Gazetka Zielonego Patrolu Nr 12

NASZ UDZIAŁ W KAMPANII ,,POLA NADZIEI 2014” .

Członkowie ZIELONEGO PATROLU nr 12  uczestniczą aktywnie w akcji POLA NADZIEI, wspierając prace na rzecz Hospicjum im. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Podczas akcji członkowie Patrolu jako wolontariusze włączają się w prowadzone kwesty uliczne zbierając fundusze na wykończenie budynku Hospicjum. Żywymi symbolami akcji  ,,POLA NADZIEI” są piękne żółte żonkile. Dlaczego akurat żonkile? Bo żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei. Wiosną kiedy kwitną zbieramy pieniądze na Hospicjum, w zamian za datek wręczając ofiarodawcom żonkile. Właśnie w takiej akcji braliśmy udział w dniu 15 kwietnia . W godzinach popołudniowych  ubrani w żółte bluzy ze skarbonkami  i z żółtymi żonkilami wyruszyliśmy na ulicę Sienkiewicza  na zbiórkę uliczną. Dla PÓL NADZIEI przeznaczyliśmy dar w postaci wolnego czasu. Gdy puszki były już pełne, a żonkile rozdane powróciliśmy do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu aby zakończyć w tym dniu akcję. Biorąc udział w kampanii ,,POLA NADZIEI” jesteśmy przekonani, że jest to dla nas wyjątkowa szansa na złożenie daru dla wielkiej sprawy w postaci podarowanego wolnego czasu, zbieranie funduszy na budowę czegoś trwałego i bardzo potrzebnego społeczności lokalnej czyli pierwszego w Kielcach stacjonarnego Hospicjum. Ponadto dla siebie, rozwijamy się społecznie i zdobywamy doświadczenie w wolontariacie. Nasz udział w kampanii ,,POLA NADZIEI – 2014” nie ogranicza się tylko do zbiórek ulicznych. Bierzemy również udział w imprezach okolicznościowych oraz w konkursie plastycznym pt. : ,,POLA ŻONKILEM MALOWANE”.   Właśnie  w dniu 25 czerwca odbyło się podsumowanie kampanii  w DOMU ŚRODOWISK TWÓRCZYCH  i nasza szkoła osiągnęła tu najwyższe sukcesy. Emilka Kopacka z klasy V e zdobyła I miejsce  W WOJEWÓDZTWIE w konkursie plastycznym pt. : ,,POLA ŻONKILEM MALOWANE”  , a ZIELONY PATROL nr 12 ZDOBYŁ GŁÓWNĄ NAGRODĘ  „ANIOŁA NADZIEI Z ŻONKILEM”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OBCHODZIMY DNI  ZIEMI w SP nr 25 .
W dniu 28 kwietnia 2014 roku tj. w poniedziałek, w naszej szkole odbył  się uroczysty apel szkolny dla wszystkich uczniów z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  pod hasłem : ,,OCHRONA ŚRODOWISKA – RECEPTA NA ZDROWE ŻYCIE” Uroczystość  ekologiczną poprowadziły dziewczęta z Zielonego  Patrolu : Julka i Oliwia. Przedstawiły wszystkim uczniom  cel , genezę i krótką historię obchodów DNIA ZIEMI na Świecie, w Polsce oraz w naszej szkole.  Na początku odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników dwóch szkolnych konkursów dla uczniów  klas IV – VI. Konkurs plastyczno – ekologiczny pt. : ,,NASZA PLANETA – NASZE ZDROWIE” zorganizowało Szkolne Koło LOP i Koło PCK. Konkurs  wiedzowy  pt. :  ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION” zorganizował Samorząd Szkolny i Koło LOP. Dyplomy i nagrody laureatom wręczyła  Pani Dyrektor  – Anna Królikowska.  Prace plastyczne konkursowe są prezentowane na wystawie w auli szkolnej. W drugiej części uroczystego apelu, wszyscy uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. : ,,EKO – KAPTUREK” w wykonaniu uczniów   z klasy III b i III e.

LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU: ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION”

Grupa I –klasy czwarte.

1. MAJSTERKIEWICZ KATARZYNA    IV a    I miejsce
2. PAŃTAK MATEUSZ                         IV a    II miejsce
3. OLGA ADAMCZYK                           IV b   III miejsce
4. Igor Banaś                                        IV a   wyróżnienie

Grupa II – klasy piąte i szóste.

1. Adrianna Kucypera                   V a    I miejsce
2. Joanna Snoch                            V d    II miejsce
3.Monika Karkocha                      V d    II miejsce
4. Jagoda Konieczkowicz             VI  d   III miejsce|
5. Natalia Rojek                            VI b wyróżnienie
6. Małgorzata Woś                      V d  wyróżnienie

LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU: ,,NASZA PLANETA – NASZE  ZDROWIE”

I kategoria  – klasy czwarte

1. JAKUB  NOWACKI                      IV d   I miejsce|
2.  ALEKSANDRA  JAŚKOWSKA    IV e  II miejsce
3.  MARIA  CELIŃSKA                     IV b  III miejsce
4.  ZUZANNA CECOT                      IV d  wyróżnienie
5. WIKTOR  KĄTNY                         IV a  wyróżnienie
6. IZABELA TETŁAK                        IV e  wyróżnienie

II kategoria  – klasy piąte i szóste.

1. PAWEŁ JUSZKIEWICZ VI d        I miejsce
2. KAROLINA NGUEN  VI d           II miejsce
3. ALEKSANDRA BARABASZ  VI g III miejsce
4. ERYK BALIKOWSKI              V c  wyróżnienie
5. KACPER JAŚKOWSKI            VI c wyróżnienie
6. EMILIA KOPACKA                V e wyróżnienie

INNE ZADANIA ZREALIZOWANE Z OKAZJI OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI – 2014.

Zorganizowano  z tej okazji 3 szkolne konkursy ekologiczno – przyrodnicze.

A/Dla uczniów klas IV – VI.
1/,,NASZA PLANETA – NASZE  ZDROWIE”.
2/ ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION” , w których brało udział 102 uczniów. Komisja konkursowa wyłoniła 23 laureatów.
B/ Dla uczniów klas I – III.
1/,,EKO – ZNAWCA”- uczestniczyło w nim 82 uczniów. Komisja konkursowa przyznała nagrody i dyplomy dla 19 laureatów. Razem w konkursach wzięło udział   184 uczniów.

Przedstawienie pt.: ,, EKO – KAPTUREK” z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  przygotowali uczniowie  z klasy III b i III e (razem 24 uczniów), które  wystawili na ogólnoszkolnym apelu zorganizowanym pod hasłem : ,, OCHRONA ŚRODOWISKA – RECEPTA NA ZDROWE ŻYCIE” dla wszystkich uczniów w szkole (1168) w III grupach.   W zbiórce surowców wtórnych: makulatury, puszek aluminiowych, baterii i i nakrętek plastikowych brało udział  104 uczniów.

Realizując zobowiązania  w ramach obchodów DNI ZIEMI zadbaliśmy o czystość  i estetykę Miejsc Pamięci
Narodowej oraz czystość REJONU nr 12, w tym zadaniu zaangażowanych było 16 osób.
Również realizując harmonogram obchodów DNIA ZIEMI pracowaliśmy w REJONOWYM PRZEDSIĘBIORSTWIE ZIELENI, wykonując zabiegi pielęgnacyjne przy roślinach ozdobnych, które będą wysadzane w okresie wiosenno –letnim w naszym mieście. W to zadanie zaangażowani byli członkowie ZIELONEGO PATROLU  w dniu 1 i 26 kwietnia – razem 15 osób.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ WODY i TYDZIEŃ CZYSTOŚCI WÓD.

Światowy Dzień Wody, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca pod innym hasłem. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ustanawiając Światowy Dzień Wody, ONZ chce zwrócić uwagę na kurczące się zapasy wody pitnej, bez której życie na Ziemi nie jest możliwe. Po raz pierwszy Światowy Dzień Wody (ŚDW) obchodzony był 22 marca 1994 r.  pod hasłem: ,,Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka”.  W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzimy już po raz dwudziesty pod hasłem: ,,WODA I ENERGIA”. Światowy Dzień Wody 2014 po raz pierwszy dotyczy nie tylko wody, lecz i energii, która staje się również – tak jak woda – niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego świata. Natomiast każdego roku w dniach od 1 do 7 kwietnia obchodzony jest w Polsce Tydzień Czystości Wód. My, nasze przygotowania do obchodów tych ważnych świąt ekologicznych rozpoczęliśmy od przygotowania materiałów informacyjnych do wystawy ekologicznej pod hasłem : ,,WODA DLA ŻYCIA”. Wystawę przygotowali członkowie ZIELONEGO PATROLU, a będzie ona prezentowana przez kilka dni w auli szkolnej. Celem naszej wystawy zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Wody jest uświadomienie naszej społeczności szkolnej, że woda jest niezbędna do życia  wszelkich istot na kuli ziemskiej, egzystencji świata roślinnego i działalności gospodarczej. Należy, również uświadamiać wszystkich, że zasoby wodne są ograniczone oraz muszą być szczególnie chronione i należycie wykorzystywane, ale przede wszystkim, że wody nie można marnować.

Ponadto w miesiącu marcu na lekcjach przyrody w klasach IV – VI (IV b, IV c, IV e, V e, VI a, VI b, VI c) realizowane były zagadnienia na temat znaczenia wody jej ochrony i sposobów oszczędzania. Natomiast członkowie ZIELONEGO PATROLU uczestniczyli w wycieczce do OCZYSZCZALNI Ścieków w Sitkówce i do Ujęcia Wody Pitnej ,,7 Źródeł” w Białogonie , gdzie zapoznali się z procesami oczyszczania ścieków oraz z procesami uzdatniania wody. Dowiedzieli się, że nasza woda kielecka nie jest uzdatniana, gdyż jest bardzo dobrej jakości. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z  ZAOPATRZENIEM MIASTA KIELCE W WODĘ.

Miasto Kielce zaopatrywane jest  w wodę pitną   z ujęć głębinowych zlokalizowanych w Dolinie Białogońskiej (dzielnica Kielc), Zagnańsku (12 km od Kielc) oraz indywidualnych studni głębinowych znajdujących się na terenie miasta . Sumaryczna wydajność eksploatacyjna wyżej wymienionych ujęć wynosi: 64.100 metrów sześciennych na dobę.

Z uwagi na wysoką jakość fizykochemiczną i bakteriologiczną woda  nie jest poddawana procesowi uzdatniania oraz dezynfekcji .  Kielecka woda odznacza się wysokimi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda nisko zmineralizowana , nisko fluorkowa , zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Wodę kielecką zaliczyć należy do naturalnych wód stołowych. Najważniejszymi dla człowieka pierwiastkami są : magnez- Mg , wapń – Ca,Sód – Na , potas – K . W pitnej wodzie kieleckiej pierwiastki te znajdują się we właściwej i korzystnej dla zdrowia ilości.

Z całą pewnością wiele miast w Polsce życzyłoby sobie posiadać wodę podobnej jakości. Dlatego musimy ją chronić poprzez rozważne i świadome korzystanie z wody. Ponadto członkowie Patrolu badali różne próbki wody określając ich fizyko – chemiczne właściwości, wykorzystując przy tym walizkę EKO – BADACZA. Na zajęciach koła przyrodniczego założyli doświadczenie – hodowlę rzeżuchy i badali jak wpływa na rozwój rzeżuchy woda zawierająca mikro i makroelementy, woda zakwaszona czyli kwaśny deszcz, woda zasolona i woda zawierająca detergenty.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

UROCZYSTA GALA Z UDZIAŁEM PREZESA  PZŁ.

W dniu 6 marca 2014 roku odbyła się w auli naszej szkoły uroczysta gala podsumowania dwóch szkolnych konkursów ekologicznych. Było to wielkie święto ekologiczne zorganizowane pod hasłem: ,,LOS ZWIERZĄT JEST NIEROZERWALNIE ZWIĄZANY Z LOSEM LUDZI”. Członkowie ZIELONEGO PATROLU  wraz z naszym ZESPOŁEM WOKALNYM przygotowali na tę uroczystość wspaniałe przedstawienie o tematyce ekologiczno – przyrodniczej pt.: ,,BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT”, które obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły.Tę uroczystość uświetnił swoją obecnością Pan Jarosław Mikołajczyk – Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach. Właśnie z Polskim Związkiem Łowieckim już od 14 lat organizujemy konkurs ekologiczno – plastyczny pt. : ,,JESTEM PRZYJACIELEM ZWIERZĄT”. Jak również realizujemy wiele innych zadań z zakresu EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. Fundatorem nagród jest Polski Związek Łowiecki. W pierwszej części  uroczystości odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla 33 laureatów tego konkursu. Prace plastyczne były prezentowane na wystawie w auli pod hasłem ,,NIEŚMY ZWIERZĘTOM POMOC PRZEZ CAŁY ROK”. Również podczas tej uroczystości dokonano podsumowania konkursu ekologiczno – technicznego pt.: ,,COŚ Z NICZEGO – EKOLOGICZNA ZABAWKA”, a konkurs zorganizowała świetlica szkolna dla uczniów klas I- III i oddziałów przedszkolnych.

Organizatorami konkursu  ,,JESTEM PRZYJACIELEM ZWIERZĄT” są :

–          Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach ,

–          Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody .

     OTO CELE  KONKURSU.

–          Rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania tematyką  przyrodniczą.

–          Kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec przyrody, jej wartości i  piękna.

–          Umożliwienie młodzieży aktywnego udziału w ochronie przyrody poprzez stworzenie im możliwości wyrażania swojej wiedzy i uczuć za pośrednictwem plakatów.

–          Rozwijanie inwencji twórczej na tematy związane z przyrodą i jej ochroną.

–          Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernej i bardzo często negatywnej ingerencji  człowieka w środowisko przyrodnicze.

–          Szerzenie humanitarnego stosunku do zwierząt i otaczającej przyrody.

–          Kształtowanie proekologicznych postaw dzieci i młodzieży.

LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU :  ,,JESTEM PRZYJACIELEM ZWIERZĄT”

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE  i  KLASY I, II, III.

 ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE .

I   miejsce          – DOMINIK STĘPNIEWSKI                 0 f
II  miejsce          –  WOJCIECH DURLIK                        0 f
III  miejsce         –  JAKUB BOROWIEC                         0 f
WYRÓŻNIENIE – PAULINA SZKLARCZYK                    0 d

KLASY  PIERWSZE.

I   miejsce          –  MARTYNA KOPYŚ                           I c
II  miejsce          – KINGA  GÓRSKA                              I c
II miejsce          – MONIKA BISKUP                             I c
III miejsce          – MIKOŁAJ SMYSŁO                           I d
III miejsce          – JULIA  SMOLICH                              I f
Wyróżnienie     – JULIA NOWAKOWSKA                    I f

KLASY  DRUGIE.

I   miejsce          –  EMILIA  KWIECIEŃ                          II d
II  miejsce         –  MATEUSZ TUREK                             II  b
III miejsce         –  AMADEUSZ KORCZYŃSKI               II  b
WYRÓŻNIENIE –  NATALIA NADRZEWIA                    II  a

KLASY  TRZECIE .

 I   miejsce  –  WIKTORIA JANIK                                         III h
II   miejsce –  WOJCIECH WOJCIECHOWSKI                    III h
III  miejsce         –  PAULINA RELIGA                                 III b
 WYRÓŻNIENIE –  ALEKSANDRA KOZIOŁ                         III h

Klasy czwarte, piąte i szóste.

KLASY  CZWARTE

I   miejsce          – MARIA  CELIŃSKA                       IV b
I  miejsce           – NOWACKI JAKUB                         IV d
II  miejsce         – JAŚKOWSKA  ALEKSANDRA        IV e
II miejsce         –  IZABELA  TETŁAK                          IV e
III miejsce         –  AMELIA  DADEJ                           IV b
III miejsce         –  JAKUB TUSZNIO                          IV d
WYRÓŻNIENIE – ZUZANNA  CECOT                        IV d
WYRÓŻNIENIE –  PATRYCJA  OZGA                         IV d

KLASY  PIĄTE .

I   miejsce          –  JULIA  SUROWIEC                     V e
II  miejsce          –  WIKTORIA  ZIACH                     V a
III  miejsce         –  MARTYNA POSOBKIEWICZ     V e

KLASY  SZÓSTE .

I  miejsce       –  ANNA ZIELIŃSKA                                  VI f
II miejsce          –  MICHAŁ SMORĄGIEWICZ                VI b
III  miejsce        –  SOLA MAŁGORZATA                         VI a
WYRÓŻNIENIE – JAN BARAŃSKI                                   VI d

CAM00249 CAM00267 CAM00273 CAM00278 CAM00292 CAM00293 CAM00295 CAM00300 CAM00310 CAM00324 CAM00326 CAM00331 CAM00336 CAM00342 CAM00366 CAM00398 CAM00399 CAM00411 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W  I półroczu roku szkolnego 2013/14  zorganizowaliśmy konkurs szkolny pt.:
,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ” .  Dokonaliśmy jego podsumowania w dniu 23 stycznia 2014 roku na uroczystym apelu szkolnym pod hasłem : ,,BO TO WDZIĘCZNOŚĆ JEST PRZYRODY – PIĘKNE LASY, CZYSTE WODY”.
Organizatorami konkursu  są :  Koło Ligi Ochrony Przyrody  i SAMORZĄD UCZNIOWSKI  . KOMISJA KONKURSOWA wyłoniła  24 laureatów, w II grupach wiekowych i w III kategoriach : 1 KATEGORIA  – MAKULATURA, 2 KATEGORIA – PUSZKI, 3 KATEGORIA  – BATERIE. Konkurs trwał od stycznia do grudnia 2013 roku.

Cele konkursu to.

* Kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży przez rodzinę oraz szkołę.
*  Współpraca domu rodzinnego ze szkołą w realizacji wspólnych zadań na
płaszczyźnie ochrony środowiska.
*  Uświadomienie konieczności racjonalnej gospodarki surowcami naturalnymi.
*  Wyrabianie nawyków do sortowania śmieci w domu rodzinnym i powtórnego
wykorzystania odpadów.
* Uświadomienie zagrożeń dla środowiska naturalnego w przypadku negatywnej (niewłaściwej )  gospodarki odpadami.
*  Zrozumienie potrzeby segregacji odpadów; zbierając makulaturę chronimy lasy i  ograniczamy wydobycie rud aluminium.
*  Ograniczenie produkcji nadmiernej ilości śmieci.
*  Likwidacja ,,dzikich wysypisk”.
*  Propagowanie proekologicznego stylu  życia przez rodzinę i szkołę.
*  Pozyskiwanie dodatkowych funduszy na nagrody w konkursach przyrodniczo – ekologicznych.
W pierwszej części apelu laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – albumy przyrodnicze.
A w części drugiej wszyscy uczniowie obejrzeli  przedstawienie pt.: ,,Sąd nad człowiekiem” w wykonaniu uczniów z klasy IV c, członków  ZIELONEGO PATROLU i zespołu wokalnego. W związku z uroczystym apelem i podsumowaniem konkursu członkowie ZIELONEGO PATROLU  przygotowali okolicznościowe wystawy  prac plastycznych uczniów w auli szkolnej zatytułowane:
* ,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ”,

* ,,PROPAGUJEMY PROEKOLOGICZNY STYL ŻYCIA”,

* ,,SZUKAJ ZYSKU W ODZYSKU”.
Przygotowano też wystawę fotograficzną o tematyce ekologicznej pod hasłem ,,ZIELONY PATROL”, gdzie przedstawiono dokonania członków ZIELONEGO PATROLU NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA I PRZYRODY.

Ponieważ październik to MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT więc członkowie ZIELONEGO PATROLU zorganizowali w ostatnim tygodniu października w naszej szkole akcję pt. : ,,DARY DLA BEZDOMNEGO ZWIERZAKA”. W ciągu 5 dni  zebrano: 78 kg suchej karmy, 25 puszek karmy mokrej (o pojemności 0,5 i 1,0 kg), 12 koców, 13 naczyń, 4 smycze i 2 obroże. Po zakończeniu akcji dary zostały posegregowane, zapakowane w paczki  i przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Wyróżniający się uczniowie w tej akcji otrzymali podczas apelu dyplomy i nagrody książkowe .

Laureaci szkolnego konkursu pt. :  ,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ” za 2013 rok.
I GRUPA WIEKOWA:  oddziały przedszkolne i klasy I – III.
Kategoria makulatura.
I    miejsce:  PIOTR PARKITA  –   KLASA  II e
II   miejsce: BARTŁOMIEJ JAWORSKI –  I  c
III  miejsce: BARTOSZ PLUTA  –               II b
Wyróżnienie: KINGA GÓRSKA –              I c
Kategoria baterie.
I miejsce:    JULIA NOWAKOWSKA –     I f
II miejsce:   ZUZANNA NOWAK –          I f
II miejsce:   ALICJA GUZY –                     I d
III miejsce:  MACIEJ DETKA –                 I d
III miejsce :  ALEKSANDER TRELA –      I d
II GRUPA WIEKOWA : klasy IV – VI
Kategoria makulatura.
I miejsce:    ALBERT KŁYS  –                       V a
II miejsce:   WIKTORIA ZYCH –                 VI g
III miejsce:  OLIWIA ZYNEK  –                   VI a
III miejsce : ERYK BALIKOWSKI –              V c
Wyróżnienie: JAKUB KLIMONTOWICZ – VI c
Wyróżnienie: MATEUSZ ZBOŚ –               IV c
Wyróżnienie: GRZEGORZ KUŁAK –           V d
Kategoria puszki.
I miejsce:        ALBERT KŁYS  –                  V a
II miejsce: ALEKSANDRA JAŚKOWSKA – IV e
Wyróżnienie: ALEKSANDRA SUWAŁA – VI b
Kategoria baterie.
I miejsce: MATEUSZ URBANOWSKI  –    IV a
II miejsce: WIKTORIA ZYCH –                   VI g
II miejsce : ERYK BALIKOWSKI –              V c
III miejsce: PAWEŁ  GAD –                       IV b
III miejsce: PIOTR    GAD –                       IV b

 

WYRÓŻNIENI UCZNIOWIE W AKCJI CHARYTATYWNEJ pt.:  ,,DARY DLA BEZDOMNEGO ZWIERZAKA”

  1. NATALIA  KLIMONTOWICZ   –   III  h
  2. NATALIA  NADRZEWIA          –   II   a
  3. JULIA   SMOLICH                     –    I    f
  4. DOMINIK BIAŁY                      –   VI  a
  5. JULIA  SUROWIEC                   –   V   e
  6. PIOTR  KOZIEŁ                         –   VI c
  7. RADOSŁAW RYBAKOWSKI    –  VI a
  8. IGOR  REDKO                           –   IV c
  9. LENA KUBIKOWSKA               –   IV g
  10. ALEKSANDRA GALARA   –    V g
  11. MICHAŁ SZYBA                 –   IV c

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W dniu 19 listopada ( wtorek) 47 uczniów z klasy IV c i IV d uczestniczyło w jednodniowej wycieczce przyrodniczo – ekologicznej. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Stacji Meteorologicznej w Sukowie, gdzie uczniowie zapoznali się z wszystkimi przyrządami meteorologicznymi do mierzenia elementów pogody. Mieli możliwość obejrzeć ogródek meteorologiczny, poletko meteorologiczne i klatkę meteorologiczną wraz z jej wyposażeniem. Poznali budowę deszczomierza Helmana oraz sposób mierzenia opadów w milimetrach. Dowiedzieli się do czego służy heliograf i heliogram, jak się określa zachmurzenie i widoczność. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był przyjazd do SCHRONISKA  w DYMINACH, gdzie każdy z uczestników przywiózł karmę dla bezdomnych zwierząt, którą przekazaliśmy na wstępie do magazynu. Po czym pracownicy Schroniska oprowadzili nas po boksach, aby poznać warunki w jakich przebywają bezdomne zwierzaki. Obecnie jest ich w schronisku 109. Są  bardzo przyjaźnie nastawione do dzieci. Choć to przecież ,,ludzie”  im zgotowali taki los, że stały się bezdomne. Niektórzy z uczniów upatrzyli sobie pupilki i obiecywali, że przyjadą z rodzicami aby je zaadoptować i zabrać do swoich domów. Niektóre pieski mogliśmy oprowadzać na smyczy. Największym powodzeniem cieszyły się małe szczenięta i kocięta. Po czym udaliśmy się do pobliskiego OŚRODKA REKREACJI I HIPOTERAPII ,,MAAG” czyli popularnie nazywanej stadniną koni. Tu zwiedziliśmy stajnię i przebywające tam konie. Zapoznaliśmy się z elementami uprzęży. Poznaliśmy podstawową karmę dla koni – siano, którego unosił się zapach na całą stajnię. Dowiedzieliśmy się co to jest hipoterapia i jakie są formy hipoterapii. Ponieważ listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych to ostatnim punktem naszej wycieczki był przyjazd pod pomnik ,,HOMO HOMINI”, który znajduję się przy ulicy Ks. Piotra Ściegiennego. Tu, gromadząc się u stóp pomnika wysłuchaliśmy szczegółowej informacji dotyczącej historii i genezy jego powstania w Kielcach, którą przedstawiła Julia z klasy IV c.

Przez zapalenie zniczy i krótką zadumę oddaliśmy hołd ofiarom zamachu na World Trade Center ( W T C ) z dnia 11 września 2001 roku. Ten napis ,,HOMO HOMINI” ma wzbudzać refleksję, nieść nadzieję i wiarę, że człowiek człowiekowi nie musi być wrogiem. Kilka dni wcześniej czyli w piątek tj.15 listopada na podobnej wycieczce byli uczniowie z klasy IV b i IV e (razem 51 osób). Natomiast Zielony Patrol nr 12 odwiedził Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach w sobotę -16 listopada 2013 roku, przywożąc ze sobą dla zwierzaków karmę suchą i mokrą – puszki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

23 .X. 2013 roku (środa)  w LEKCJI ZIELONEGO MYŚLENIA  na temat ,,OWADY- NAJLICZNIEJSZA I NAJBARDZIEJ ZRÓŻNICOWANA GRUPA WŚRÓD BEZKRĘGOWCÓW” uczestniczyli członkowie ZIELONEGO PATROLU nr 12. Po zajęciach dydaktycznych udaliśmy się na pieszą wędrówkę po naszym mieście, której celem było zapoznanie się formami ochrony przyrody w mieście. Zwiedziliśmy dwa REZERWATY PRZYRODY, a mianowicie REZERWAT GEOLOGICZNY KADZIELNIĘ I REZERWAT im. CZARNOCKIEGO „ŚLICHOWICE”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 7 października  (poniedziałek) 2013 roku, uczniowie klasy IV e – członkowie Szkolnego Koła LIGI OCHRONY PRZYRODY uczestniczyli w LEKCJI ZIELONEGO MYŚLENIA na temat: ,,Pszczoły i inne owady zapylające wokół nas”. Zajęcia odbyły się w sali dydaktycznej Zarządu Okręgowego LOP w Kielcach przy ulicy Henryka Sienkiewicza 68. Zajęcia prowadzone były przez Panią magister Beatę Antoszewską,w grupach  metodami aktywnymi z wykorzystaniem środków multimedialnych. Każda grupa miała inną nazwę , a więc były PSZCZOŁY, OSY, TRZMIELE I MOTYLE. Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną na podstawie filmów przyrodniczych uczniowie przystąpili do części praktycznej w formie warsztatów. Każda grupa budowała swojego owada oraz jego stadia rozwojowe. Po czym zespoły prezentowały swoje pracew GALERII. W części podsumowującej zajęcia uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy rysunkowei krzyżówki ekologiczne. Na zakończenie LEKCJI ZIELONEGO MYŚLENIA każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Kontynuując naszą wycieczkę ekologiczną w tym dniu, udaliśmy się na jesienny spacer do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. Tu rozpoznawaliśmy drzewa, krzewy i rośliny zielne. Zatrzymaliśmy się przy dwóch pomnikach wielkich Polaków Ziemi Świętokrzyskiej, a mianowicie Stefana Żeromskiego               i Stanisława Staszica. Jak również zwiedziliśmy DWOREK TOMASZA ZIELIŃSKIEGO- DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH, a w jego ogrodzeniu Basztę Plotkarkę oraz ptaszarnię.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

WALORY PRZYRODNICZO – KULTUROWE SUCHEDNIOWSKO – OBLĘGORSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.
 
W  dniu 4 października 2013 roku uczniowie klasy V b i VI e (razem 42 osoby) uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej po Suchedniowsko – Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Naszym przewodnikiem była Pani Magdalena Bieniek Michalak z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od miejscowości Kuźniaki, gdzie zaczyna się czerwony szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego długości 94 km . Szliśmy trasą ścieżki przyrodniczo – leśnej KUŹNIAKI > HUCISKO, która biegnie przez Górę Perzową. Tu zatrzymaliśmy się przy Kapliczce Św. Rozalii. Jest to miejsce kultu, gdzie przybywają liczni pielgrzymi, a także ciekawy zabytek historyczny i osobliwość natury. Perzowa Góra wznosi się na wysokości 395 m n. p .m. Olbrzymie bloki czerwonego piaskowca tworzą szczyt tej góry, a w jednym z najokazalszych znajduje się Kapliczka z obrazem Św. Rozalii. Następnym punktem na trasie naszej wycieczki było zwiedzanie  pomnika przyrody ożywionej DĘBU BARTKA w Zagnańsku, który jest jednym z najstarszych drzew w Polsce i najbardziej znanym. Natomiast w miejscowości Samsonów zwiedziliśmy ruiny wielkiego pieca hutniczego, wybudowanego z inicjatywy Stanisława Staszica na terenie STAROPOLSKIEGO ZAGŁĘBIA PRZEMYSŁOWEGO. Ostatnim etapem naszej wędrówki po SUCHEDNIOWSKO – OBLĘGORSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM było zawitanie do najbardziej znanego kamieniołomu na świecie: KAMIENIOŁOMU ZACHEŁMIE, gdzie został utworzony REZERWAT GEOLOGICZNY ZACHEŁMIE. Tu właśnie w latach 2002 do 2008 dokonano największego odkrycia paleontologicznego: tropy TETRAPODA, najstarszego zwierzęcia lądowego sprzed 395 000000 lat  – środkowo dewońskie. Tego odkrycia dokonali dwaj naukowcy: Grzegorz Niedźwiecki i Piotr Szrek oraz szwedzki paleontolog Pier Ahlberg.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

 

XIV  PIELGRZYMKOWY RAJD ŚWIĘTOKRZYSKI.

Nasi uczniowie uczestniczyli w XIV RAJDZIE PIELGRZYMKOWYM NA ŚWIĘTY KRZYŻ.
28 WRZEŚNIA 2013 ROKU   pięknego jesiennego dnia, 45 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły wraz  z opiekunami uczestniczyła w XIV PIELGRZYMKOWYM RAJDZIE ŚWIĘTOKRZYSKIM na ŚWIĘTY KRZYŻ .

Cele  Rajdu to :

* Pokłon Relikwiom Krzyża Świętego.

* Uczczenie 57 lat Koła przewodników Świętokrzyskich PTTK w Kielcach.

* Uczczenie 77 lat obecności Misjonarzy Oblatów Najświętszej i Niepokalanej panny Maryi na Świętym Krzyżu.

* Uczczenie 150 rocznicy Powstania Styczniowego. W TYM ROKU WYBRALIŚMY JESZCZE DŁUŻSZĄ TRASĘ DO PRZEJŚCIA NIŻ W ROKU UBIEGŁYM, a mianowicie 15 kilometrową trasę RUDNĄ. Spotkanie uczestników odbyło się przed kościołem parafialnym w ŁAGOWIE o godz. 9.00. Trasa  wiodła przez Jaskinię Zbójecką > Płucki > Wał Małacetoński > Kobylą Górę > Trzciankę i Święty Krzyż . Nasz Rajd trwał około 5 godzin . Przed  godziną 14. 00 dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki przed ołtarz polowy na ŚWIĘTYM KRZYŻU. Gdzie o godzinie 15.00 została odprawiona MSZA ŚWIĘTA KONCELEBROWANA Z UDZIAŁEM 3 BISKUPÓW  pod przewodnictwem BISKUPA KIELECKIEGO KAZIMIERZA RYCZANA. Msza Święta odprawiona została w intencji Ojczyzny oraz uczestników Rajdu i ich rodzin .

W RAJDZIE uczestniczyła rekordowa liczba turystów, bo około 6000 osób. Pełni niesamowitych przeżyć i wrażeń duchowych powróciliśmy na godzinę 18.00 do naszych domów z nadzieją, że za rok tu znów się spotkamy na jubileuszowym XV  PIELGRZYMKOWYM RAJDZIE  ŚWIĘTOKRZYSKM.  Nasi uczniowie wraz z nauczycielami –  opiekunami brali udział w tym Rajdzie już 5 rok z rzędu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

,,SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2013”. 
W dniu 27 września 2013 roku uczestniczyliśmy w ekologicznej akcji pt. : ,,DBAMY I MAMY” w związku ze ,,SPRZĄTANIEM ŚWIATA – POLSKA 2013”. Głównym organizatorem i sponsorem tej ekologicznej akcji był Dyrektor Hipermarketu E* Leclerc – Pan Marcin Zajączkowski.  E*Leclerc zapewnił nam do sprzątania worki, rękawiczki i kamizelki .  Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie z klasy VI a, VI c i VI e ( razem 68 osób). W sprzątaniu brali również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 34 (80 uczniów).
Współorganizatorem była również Wspólnota Gruntowo – Leśna byłej wsi Czarnów na czele z Prezesem Panem Bogdanem Borusińskim. Uczniowie naszej szkoły sprzątali Rezerwat ,,Karczówkę” oraz trasę nowej ŚCIEŻKI  GEOLOGICZNO – KRUSZCOWO – GÓRNICZEJ.  Natomiast uczniowie z SP nr 34 sprzątali górę  Dalnię i Grabinę. Zbieraliśmy śmieci jednocześnie je segregując. Oddzielnie zbieraliśmy szkło (oprócz stłuczek), oddzielnie plastik, a jeszcze do innych worków papier (makulaturę). W rezerwacie Karczówka najwięcej było porozrzucanych butelek szklanych i to szczególnie wzdłuż szlaku turystycznego czerwonego. Zebraliśmy wspólnie kilkadziesiąt worków śmieci. Na zakończenie akcji odbyło się integracyjne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Każdy z uczestników tej ekologicznej akcji pt. : ,,DBAMY I MAMY” otrzymał upominek. Mimo, że w tym dniu pogoda nie była sprzyjająca to jednak organizatorzy osiągnęli zamierzone cele i efekty naszej pracy są znamienite. W ramach ,,Sprzątania Świata” zorganizowaliśmy w dniach od 23 do 27 września 2013 roku w naszej szkole zbiórkę surowców wtórnych : makulatury, puszek , baterii i zakrętek plastikowych. Włączyło się w nią 123 uczniów.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

 

BYLIŚMY NA ŚCIEŻCE PRZYRODNICZEJ ,,SUFRAGANIEC”.
W dniu 25 września 2013 roku
członkowie Ligi Ochrony Przyrody z klasy IV b i IV d  ( razem 45 osób) uczestniczyli w zajęciach na ŚCIEŻCE PRZYRODNICZO – DYDAKTYCZNEJ ,,SUFRAGANIEC”. Zajęcia poprowadziła z naszymi uczniami pani mgr Monika Juda z Nadleśnictwa – Kielce. Ścieżka zlokalizowana jest w Leśnictwie Gruchawka, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody ,,SUFRAGANIEC”. Ma ona kształt pętli długości około 3  km, a czas przejścia wynosi około 1,5 godziny. Zajęcia na ścieżce pozwalają nam obserwować przyrodę. Są źródłem informacji o życiu lasu i pracy leśników. Dostarczają nam wiedzy o fazach rozwoju drzewostanu . Pozwalają poznać różnorodność i złożoność ekosystemu jakim jest las. Ścieżka składa się z XIV przystanków. Na każdym przystanku znajduje się tablica poglądowa z dokładnym opisem tematyki leśnej. Idąc trasą ścieżki zatrzymywaliśmy się na każdym przystanku, gdzie Pani magister zapoznawała nas szczegółowo z problematyką leśną. Na początku ścieżki zapoznaliśmy się z poradnikiem wzorowego wędrownika, który przypomina o zasadach zachowania się nie tylko na ścieżce, ale na terenie całego lasu. Na kolejnych przystankach poznaliśmy układ piętrowy lasu, gospodarkę łowiecką, jak rozpoznawać drzewa, w jaki sposób zwierzęta zaznaczają swoją obecność. Dowiedzieliśmy się, że drewno jest doskonałym produktem, gdyż posiada doskonałe właściwości techniczne. Wyroby drewniane są przyjazne dla człowieka, a odpady nie zanieczyszczają środowiska. Na trasie ścieżki mieliśmy możliwość obserwować źródło wody oraz dolinę rzeki Sufraganiec z jej  wysokimi i stromymi zboczami.

Po zakończeniu części dydaktycznej zajęć  dotarliśmy do drewnianej wiaty, gdzie obok paliło się ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski. Po skonsumowaniu pieczonych kiełbasek przyszedł czas na wypoczynek czynny na łonie natury. Po czym zakończyliśmy zajęcia i udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

___________________________________________________________

ZŁOTY – ZIELONY PATROL nr 12.
Nasz mały jubileusz czyli V lat ZIELONYCH PATROLI.
W dniu 7 czerwca 2013 roku o godzinie 11.30 w KIELECKIM CENTRUM KULTURY w Kielcach odbyło się podsumowanie V edycji KONKURSU PREZYDENTA MIASTA KIELCE – ZIELONY PATROL. Patrol nr 12 zdobył I miejsce i nagrodę dla szkoły w wysokości 15 000 złotych. Czek na tę sumę członkowie Patrolu odebrali z rąk Pana Prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Ponieważ jest to V – jubileuszowa edycja KONKURSU ZIELONY PATROL, to warto przy tej okazji przypomnieć nasze największe sukcesy w każdej edycji.

W roku szkolnym 2008/2009, w I edycji: I miejsce i nagrodę dla szkoły w wysokości 15 000 złotych oraz jako jedyna szkoła zdobyliśmy nagrodę główną – LAPTOPA z PRZEDSIĘBIORSTWA GOSPODARKI ODPADAMI w Kielcach za największą ilość zebranych surowców wtórnych. Lider Patrolu : Zofia Kula, Osoba wspierająca: Grażyna Okólska.
W roku szkolnym 2009/2010, w II edycji: NAGRODA GŁÓWNA: Wycieczka do DANII – KOPENHAGI i LEGOLANDU. Lider Patrolu : Zofia Kula, Osoba wspierająca: Małgorzata Krężołek .
W roku szkolnym 2010/2011, w III edycji: NAGRODA GŁÓWNA: Wycieczka do CZECH. Lider Patrolu : Zofia Kula, Osoba wspierająca: Małgorzata Krężołek .
W roku szkolnym 2011/2012, w IV edycji: NAGRODA GŁÓWNA: Wycieczka do WŁOCH: WENECJA, PADWA, WERONA, MEDIOLAN. Lider Patrolu : Zofia Kula, Osoba wspierająca: Małgorzata Krężołek .
W roku szkolnym 2012/2013, w V edycji: I miejsce i nagrodę dla szkoły w wysokości 15 000 złotych. Lider Patrolu : Zofia Kula, Osoba wspierająca: Małgorzata Krężołek .
Podsumowując, w KONKURSIE PREZYDENTA MIASTA KIELCE W CIĄGU PIĘCIU LAT ODNOSILIŚMY NAJWYŻSZE SUKCESY.
Oto skład złotej trzynastki w bieżącym roku szkolnym: 2012/2013.
1. Jedynak Maja VI a
2. Makuch Aleksandra VI a
3. Gołda Roksana VI b
4. Michcik Filip VI b
5. Kamizela Emilia VI b
6. Dziuba Julia V a
7. Rybakowski Radek V a
8. Sola Małgorzata V a
9. Zynek Oliwia V a
10. Baran Adrianna V c
11. Chmielewska Hanna V c
12. Trojan Martyna V c
13. Wieczorek Katarzyna V c

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

PROGRAM OBCHODÓW DNI ZIEMI i JEGO REALIZACJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 25 W KIELCACH – KWIECIEŃ 2013r .

1)    Zorganizowanie SPRZĄTANIA ZIEMI  w REJONIE nr 12,w dniach 13.IV. (sobota) i 27.IV. 2013 (sobota)  ZIELONY PATROL razem ze WSPÓLNOTĄ GRUNTOWO – LEŚNĄ BYŁEJ WSI CZARNÓW. Natomiast w dniu 19 kwietnia – PIĄTEK,  członkowie Koła Przyrodniczego klasy IV e sprzątanie wokół szkoły i na osiedlu Ślichowice .

2)        Zorganizowanie i podsumowanie 2 szkolnych konkursów ekologicznych dla uczniów klas IV -VI:

a)      ,,NASZA PLANETA – NASZE ZDROWIE” – forma plastyczna.

b)      ,,JA, MOJA RODZINA I MÓJ REGION” – konkurs wiedzowy .

3)         Zorganizowanie wystawy prac konkursowych w auli szkolnej.

4)      Przeprowadzenie w wybranych klasach ( III a, III c, IV a, V a, V c, V g, VI g)  ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez  FUNDACJĘ ARKA ,,LISTY DLA ZIEMI”. Zorganizowanie wystawy wybranych najciekawszych listów w auli szkolnej podczas APELU. Udział w ogólnopolskim konkursie ,,LIST  ROKU”. Wybranych 10 najładniejszych i najciekawszych listów zostanie przesłanych do Warszawy do dnia 15 maja 2013 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi przed wakacjami.

5)      Zorganizowanie w szkole zbiórki surowców wtórnych : makulatury, puszek aluminiowych , zużytych baterii i zakrętek plastikowych: 15 do 19. IV. 2013 roku. Pieniądze ze sprzedaży makulatury zostaną przekazane na konto ,,KLUBU GAJA” w celu ratowania koni, ponieważ ZIELONY PATROL UCZESTNICZY W OGOLNOPOLSKIM  KONKURSIE pt.: ,,ZBIERAJ MAKULATURĘ RATUJ KONIE”.

 6)      Zorganizowanie uroczystego apelu szkolnego o tematyce ekologicznej pt. : ,,PRZYRODO MOŻESZ NA NAS LICZYĆ” w dniu 24.IV.2013 roku (środa), o godz. 9.45 – klasy IV –VI, o godz. 10.40: oddziały przedszkolne i klasy IV-VI. W przedstawieniu ekologicznym pt. :ZIEMIA NASZYM DOMEM” wystąpią uczniowie z klasy I c i III c. Uroczystość szkolną poprowadzą przedstawicielki ZIELONEGO PATROLU  nr 12 : JULIA i OLIWIA.

7)    Zbiórka elektrośmieci w dniu 26 kwietnia 2013 roku – piątek w godzinach: 7.40 – 10.40 . Odpady będą składowane przed szkołą, tak aby można je było zabrać bezpiecznie do kontenera PGO.

 8)      Zorganizowanie zbiórki karmy oraz innych artykułów dla bezdomnych zwierząt w SCHRONISKU w Dyminach w dniach 6,7, 8 maja 2013 roku t j. od poniedziałku do środy. Organizatorami akcji są wolontariusze ZIELONEGO  PATROLU przy pomocy pozostałych członków ZIELONEGO PATROLU.

OBCHODZILIŚMY  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  ZIEMI W NASZEJ SZKOLE.

W dniu 24 kwietnia 2013 roku tj. w środę, w naszej szkole odbył  się uroczysty apel szkolny dla wszystkich uczniów z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  pod hasłem : ,,PRZYRODO – MOŻESZ NA NAS LICZYĆ”  w dwóch grupach w auli szkolnej, o godzinie 9.45 dla uczniów klas I – III  i oddziałów przedszkolnych ,a o godzinie 10.40 dla uczniów klas IV – VI . Uroczystość  ekologiczną poprowadziły dziewczęta z Zielonego  Patrolu : Julka i Oliwia. Przedstawiły wszystkim uczniom  cel , genezę i krótką historię obchodów DNIA ZIEMI na Świecie, w Polsce oraz w naszej szkole.  Na początku odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników dwóch szkolnych konkursów dla uczniów  klas IV – VI. Konkurs plastyczno – ekologiczny pt. : ,,NASZA PLANETA – NASZE ZDROWIE” zorganizowało Szkolne Koło LOP i Koło PCK. Konkurs  wiedzowy  pt. :  ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION” zorganizował Samorząd Szkolny i Koło LOP. Dyplomy i nagrody laureatom wręczyła  Pani Dyrektor  – Anna Królikowska.  Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  NASZA SZKOŁA BRAŁA UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI pt.: ,,LISTY DLA ZIEMI. RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT”, którą zorganizowała fundacja ekologiczna ,,ARKA”. W związku z tym 200 naszych uczniów w miesiącu kwietniu pisało listy dla Ziemi adresowane do dorosłych, a poruszające tematykę ekologiczną na przykład segregacja odpadów , recykling, opieka nad zwierzętami czy sprzątanie Świata. 10 najciekawszych listów wyślemy do Warszawy na konkurs ,,LIST ROKU”. Pozostałe listy są prezentowane na wystawie w auli  szkolnej oraz w formie gazetek w pracowni przyrodniczej.

Prace plastyczne konkursowe są prezentowane na wystawie w auli szkolnej. W drugiej części uroczystego apelu, wszyscy uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. : ,,ZIEMIA  NASZYM DOMEM” w wykonaniu uczniów   z klasy I c i III c. Przygotowanie uroczystego APELU dla całej społeczności szkolnej to jedno z licznych zadań realizowanych w ramach obchodów  MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  w naszej szkole,  ponieważ w miesiącu kwietniu zrealizowaliśmy wiele zadań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Tak więc w naszej szkole  obchodzimy nie MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  ZIEMI, a DNI ZIEMI.

GENEZA OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA  ZIEMI .

Pierwsze obchody największego święta ekologicznego naszej Ziemi odbyły się w Stanach  Zjednoczonych Ameryki w 1970 roku. Wtedy to ponad 20 milionów Amerykanów porzuciło swoje biura i urzędy, wychodząc na ulice w tanecznych i barwnych  korowodach. Właśnie od tego roku – 1970, żywiołowo powstawały ruchy i organizacje społeczne występujące na rzecz ochrony środowiska na całym świecie.

Wielkim przełomem był jednak rok 1992. Wówczas to odbyło się ogólnoświatowe spotkanie przedstawicieli 179 ( stu siedemdziesięciu dziewięciu ) państw w Brazylii w RIO DE JANEIRO ( RIO DE ŻANEIRO). Była to konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych  na temat ,,ŚRODOWISKO I ROZWÓJ” którą nazwano ,,Szczytem Ziemi”.  To właśnie , na tej konferencji  ustanowiono dzień 22 kwietnia ŚWIATOWYM DNIEM ZIEMI, który obchodzony jest każdego roku na całym świecie. My jednak działajmy tak , aby każdy dzień w roku był jej świętem , a nie tylko 22 kwietnia . Bowiem Ziemia to nasz wspólny dom  zachowajmy ją dla przyszłych pokoleń .

PISALIŚMY LISTY DLA ZIEMI – RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT.

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji pt.: ,,LISTY DLA ZIEMI”, którą przygotowała fundacja ekologiczna ARKA. Listy były pisane na specjalnie przygotowanym papierze listowym, wydrukowanym na makulaturze. My otrzymaliśmy 200 takich listów dla naszych uczniów. Pisanie listów odbywało się od 15 kwietnia na godzinach wychowawczych i lekcjach przyrody w klasach: III a, III c, IV a, V a, V c, V g i VI g, a także listy pisali wszyscy członkowie ZIELONEGO PATROLU.

Z  ARKI oprócz papieru listowego otrzymaliśmy materiały dydaktyczne, a mianowicie broszurę i płytę CD- film. Listy dla Ziemi uczniowie adresowali do różnych dorosłych osób np. do rodziców, babci, dziadka, dyrektora szkoły, prezydenta, do organizacji ekologicznych – LIGI OCHRONY PRZYRODY. Temat wiodący w pisaniu listów wskazany przez fundację ARKA to gospodarka odpadami i recykling. Jednak w swoich listach uczniowie poruszali różne tematy : dbanie o lasy, ekologiczny styl życia, oszczędzanie energii i wody, opieka nad zwierzętami . Nasi uczniowie bardzo poważnie potraktowali pisanie listów dla Ziemi. W tworzenie listów wkładali dużo serca i pomysłowości. Niektórzy pisali listy wierszem, inni oprócz treści wykonywali piękne rysunki. Po napisaniu listów w szkole, uczniowie zabierali je do domu i wspólnie z rodzicami wypełniali na odwrocie listu 3 deklaracje ekologicznych działań i ich realizacji. Tak więc pomysły dzieci już przez tą formę znalazły odzwierciedlenie w ich rodzinnym życiu w myśl powiedzenia:  ,, Wspólnie zdziałamy więcej”. Z tej ilości 200 listów,  Szkolna Komisja Konkursowa wybierze 10 najciekawszych pod względem treści i najpiękniej napisanych, które w formie SKANU zostaną przesłane do FUNDACJI ARKA. Będą brać udział w ogólnopolskim konkursie na LIST ROKU ,  a jego rozstrzygnięcie odbędzie się jeszcze przed wakacjami. Napisane listy przez naszych uczniów prezentowaliśmy podczas apelu szkolnego z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  na wystawie zatytułowanej ,,LISTY DLA ZIEMI – RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT”. Treści kilku najciekawszych wybranych listów zostały przedstawione przez prowadzące uczennice : Julkę i Oliwię. Część listów również jest prezentowana na gazetkach ściennych w pracowni przyrodniczej.

LISTY DLA ZIEMI to nowa forma obchodów DNIA ZIEMI  ale bardzo pomysłowa, gdyż dzieci i młodzież wciągają do działań ekologicznych dorosłych. Dlatego warto to co jest sprawdzone kontynuować, a jednocześnie rozszerzać.

 

DBAMY O CZYSTOŚĆ  TERENU  WOKÓŁ  SZKOŁY I OKOLIC.

Sprzątanie i zbieranie śmieci w najbliższym środowisku szkoły, na Osiedlu Ślichowice i w Rejonie nr 12 to jedno z wielu zadań realizowanych w ramach obchodów DNI ZIEMI  w SP nr 25. Prace  porządkowe rozpoczęliśmy najpierw w dniu 13 kwietnia w naszym REJONIE nr 12, ponieważ stopniały śnieg obnażył prawdziwe oblicze Ziemi. Zebraliśmy wtedy 19 worków śmieci (głównie folię, butelki szklane i plastikowe), kołdrę, plastikowe karnistry oraz wiadra z cementem, które pozostawiliśmy przy istniejących już wysypiskach śmieci. Zgłosiliśmy do Straży Miejskiej celem ich uprzątnięcia. Również w SPRZĄTANIE ZIEMI włączyli się uczniowie z klasy IV e. Zbierali śmieci na Osiedlu Ślichowice w pobliżu szkoły i obiektu sportowego jednocześnie je segregując. Po zakończeniu akcji wrzucali posegregowane śmieci do pojemników, które znajdują się przy altance śmieciowej tuż za ogrodzeniem szkoły. W prace porządkowe  w najbliższym otoczeniu szkoły włączyli się członkowie ZIELONEGO PATROLU oraz członkowie LIGI OCHRONY PRZYRODY z klasy V c (razem 20 osób). Wybrali się na porządkowanie terenu w najbliższym sąsiedztwie szkoły – tuż za jej ogrodzeniem od strony ulicy Tektonicznej w dniu 30 kwietnia 2013 roku. Biegnie tędy ścieżka na tzw. ,,skróty” i oczywiście cała była wysłana śmieciami. Zebraliśmy  aż 23 worki (60 l) śmieci, które pozostawiliśmy przy altance śmieciowej szkoły. Oddzielnie zbieraliśmy butelki szklane i puszki, które wrzuciliśmy do pojemników RECALU znajdujących się w szkole. Dzięki naszemu zaangażowaniu pozostawiliśmy czyste środowisko. Realizując tego typu zadania dajemy przykład dorosłym. Jednak w myśl powiedzenia, ,,czysto jest tam, gdzie jeden śmieci, a wszyscy sprzątają” . Rzeczywistość jest inna, większość osób śmieci, a jednostki sprzątają. Tymi jednostkami z pewnością są członkowie ZIELONEGO PATROLU.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ZORGANIZOWALIŚMY SZKOLNY KONKURS WIEDZOWY  : ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION”.

W ramach obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  zorganizowaliśmy  drugi szkolny konkurs -wiedzowy  pt. : ,,JA, MOJA RODZINA i MÓJ REGION”.  Uczestnikami konkursu są uczniowie klas IV – VI. Organizatorzy to Szkolne Koło LOP i Samorząd Uczniowski.
OTO CELE  KONKURSU.
     –     Rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania i zamiłowania do piękna przyrody i zabytków regionu.

–           Kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec przyrody, jej wartości i  piękna.

–          Propagowanie zdrowego stylu życia w rodzinie poprzez stosowanie proekologicznych form wypoczynku np. rajdy piesze lub rowerowe po ciekawych zakątkach naszego regionu wraz z całą rodziną wielopokoleniową   ( dziadkowie, rodzice i my ).

–          Umożliwienie młodzieży aktywnego udziału w ochronie przyrody poprzez stworzenie im możliwości wyrażania swojej wiedzy i uczuć za pośrednictwem  różnych form (słowo, rysunki, zdjęcia).

–          Rozwijanie inwencji twórczej na tematy związane z przyrodą i jej ochroną.

–          Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernej i bardzo często negatywnej ingerencji  człowieka w środowisko przyrodnicze.

–          Szerzenie humanitarnego stosunku do zasobów przyrody ożywionej i nieożywionej.

–          Wykorzystywanie każdej okazji do promowania swojego regionu.

–          Zacieśnianie więzów międzypokoleniowych i przekazywanie  patriotycznych wartości.

–          Rozwijanie współpracy domu rodzinnego ze szkołą  poprzez włączanie rodziców do udziału w wycieczkach, rajdach i innych formach wypoczynku.

–          Kształtowanie proekologicznych postaw dzieci i młodzieży  oraz EKOLOGICZNEGO STYLU ŻYCIA .

Finał szkolny konkursu odbył się w dniu 5 kwietnia, gdzie uczniowie pisali test składający się z 21 pytań zamkniętych i otwartych. Każdy finalista wykonał pracę plastyczną na temat  ,,PERŁY ARCHITEKTURY REGIONU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO”, które prezentowane były na wystawie w auli szkolnej.
Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła 11 laureatów.
I     miejsce :           ERNEST  BURAS                      VI d
I     miejsce :           MAJA   JEDYNAK                    VI a
I     miejsce :           JAKUB  ŚLUSARCZYK              VI d
II   miejsce :            SYLWIA MALARCZYK             VI e
II   miejsce :            ZUZANNA ZBOŚ                      VI e
III miejsce :             WIKTORIA BIELECKA             VI a
III miejsce :             MATEUSZ  NOWAK                V f
III miejsce :             KAROL  LUDWINEK                VI f
WYRÓŻNIENIE :  KUBIKOWSKA NINA                 VI f
WYRÓŻNIENIE :  ALEKSANDRA  BIELECKA         VI a
WYRÓŻNIENIE :  ANNA  ZIELIŃSKA                     V f
Uroczyste wręczenie  nagród i dyplomów dla laureatów  szkolnych konkursów odbędzie się 24 kwietnia 2013 roku  na apelu szkolnym zorganizowanym z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ZORGANIZOWALIŚMY SZKOLNY KONKURS : ,,NASZA PLANETA – NASZE ZDROWIE” Przygotowując się w naszej szkole do obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI  zorganizowaliśmy  konkurs ekologiczny forma plastyczna pt. : ,,NASZA PLANETA – NASZER ZDROWIE”. Uczestnikami konkursu są uczniowie klas IV – VI. Organizatorzy to Szkolne Koło LOP i Koło PCK.
OTO CELE  KONKURSU.

–          Rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania tematyką  przyrodniczą.

–          Kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec przyrody, jej wartości i  piękna.

–          Umożliwienie młodzieży aktywnego udziału w ochronie środowiska przyrodniczego poprzez stworzenie im możliwości wyrażania swojej wiedzy i uczuć za pośrednictwem plakatów.

–          Rozwijanie inwencji twórczej na tematy związane z przyrodą  jej ochroną a zdrowiem człowieka .

–          Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernej i bardzo często negatywnej ingerencji  człowieka w środowisko przyrodnicze.

–          Szerzenie humanitarnego stosunku do otaczającej przyrody.

–          Kształtowanie proekologicznych postaw dzieci i młodzieży.

Do Szkolnej Komisji Konkursowej napłynęło już 62 prace bardzo ciekawe , interesujące, a wykonane różnorodną techniką.

Podsumowania konkursu dokonano w dniu 04.IV. 2013 r.
Szkolna komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach .

Laureaci konkursu pt.: ,,NASZA PLANETA – NASZE ZDROWIE” .
Kategoria I ; klasy czwarte i piąte.
I miejsce :           KATARZYNA WIECZOREK         kl. V c
I miejsce:            WIKTORIA   ZIACH                     kl. IV a,
II miejsce :          MIKOŁAJ PIOTROWSKI             kl. V d,
II miejsce:           KATARZYNA LUDWIŃSKA        kl. V e,
III miejsce:          WIKTOR NADRZEWIA              kl. IV e,
WYRÓŻNIENIE:  JOANNA  PAPROS                     kl. V e,
WYRÓŻNIENIE:  WIKTORIA ROZENBERG           kl. V c
WYRÓŻNIENIE:  JAGODA STRZĘPEK                   kl.  V a
Kategoria II ; klasy  szóste.
I miejsce  :       MATEUSZ  GRZELA                      kl. VI e ,
I miejsce :        NATALIA PAGLIATO                    kl.  VI g,
II miejsce:        FILIP DOMAŃSKI                         kl.  VI a,
II miejsce:       ALEKSANDRA MAKUCH              kl.  VI a,
III miejsce       AGNIESZKA  KRAWCZYK             kl.  VI g,
WYRÓŻNIENIE:   ANTONI  JERZAK                      kl.  VI a,
WYRÓŻNIENIE: JULIA SIDŁO                               kl.  VI d,
WYRÓŻNIENIE:  ALEKSANDRA SIDŁO                kl.  VI d.

Komisja konkursowa zdecydowała , że z prac konkursowych zostanie zorganizowana wystawa w auli szkolnej z okazji MIĘDZYNARODWEGO DNIA ZIEMI  , który przypada na dzień 22 kwietnia każdego roku.
Nagrody rzeczowe – książki ( albumy przyrodnicze) zostaną wręczone laureatom na uroczystym APELU SZKOLNYM w dniu 24 kwietnia 2013 roku .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OSZCZĘDZAMY I CHRONIMY WODĘ – ŹRÓDŁO ŻYCIA.

Właśnie pod takim hasłem zorganizowaliśmy obchody ŚWIATOWEGO DNIA WODY  i TYGODNIA CZYSTOŚCI WÓD w naszej szkole. Na lekcjach przyrody w klasach IV – VI ( IV b, IV e, V a, V b, V c, VI a, VI b ) zrealizowano tematy: 1/ Oszczędzamy i chronimy wodę  – źródło życia,  2/ Woda – dar natury, źródło życia. Potwierdzeniem są zapisy tematów w dziennikach lekcyjnych. Wszyscy uczniowie z tych klas ( razem – 178 uczniów), wykonali plakaty poruszające tematykę oszczędzania i ochrony  wody. Wybrano najciekawsze prace plastyczne pod względem treści i techniki wykonania. Z tych plakatów, członkowie Patrolu opracowali wystawę plastyczną  w  auli szkolnej.

Prace prezentowane są na czterech   tablicach poglądowych. Oprócz plakatów wystawa zawiera interesujące informacje dla uczniów dotyczące genezy ŚWIATOWEGO DNIA WODY, który obchodzony jest 22 MARCA i genezy  TYGODNIA CZYSTOŚCI WÓD, który obchodzony jest od 1 do 7 kwietnia. Znajdują się tu także interesujące informacje na temat wysokiej jakości naszej (kieleckiej ) wody pitnej. Każdy zainteresowany może przeczytać ciekawostki dotyczące sposobów oszczędzania wody w szkole i domu rodzinnym oraz jak chronić wodę. Zielony Patrol przygotował również nowe, bardzo ciekawe i interesujące 2 gazetki ścienne w pracowni przyrodniczej pod hasłem : 1/ PROMUJEMY PROEKOLOGICZNY STYL ŻYCIA,

2/  ŻYJ W ZGODZIE Z NATURĄ.

np. koagulacji, neutralizacji.

KLASY CZYSTOŚCI WÓD :

KLASA I – wody nadające się do zaopatrzenia ludności w wodę do picia

oraz bytowania w warunkach naturalnych ryb łososiowatych, a

także do zaopatrzenia zakładów  wymagających wody o jakości

wody pitnej. np. zakłady produkujące żywność: piekarnie , mleczarnie, masarnie.

KLASA II- wody nadające się do bytowania w warunkach naturalnych

innych ryb niż łososiowate.

KLASA III- wody nadające się do zaopatrzenia zakładów innych niż

zakłady wymagające wody o jakości wody do picia oraz

nawadniania terenów rolniczych.

GŁÓWNE ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ WÓD;

1/ ścieki komunalne-powstają w wyniku działalności bytowo-gospodarczej człowieka produkowane w domach mieszkalnych,

2/ ścieki przemysłowe powstają w wyniku działalności gospodarczej jednostek prowadzących produkcję z wykorzystaniem wody.

3/zanieczyszczenia obszarowe głównie z rolnictwa i terenów przemysłowych,

4/ ścieki deszczowe czyli tzw. ,,kwaśne deszcze”,

5/ zanieczyszczenia ropopochodne np. katastrofy tankowców na morzach.

ZANIECZYSZCZENIA ZNAJDUJĄCE SIĘ W WODZIE:

-bakterie, wirusy i pasożyty,

-substancje nieorganiczne np. różne sole, kwasy, toksyczne metale,

-substancje organiczne np. nawozy naturalne i niektóre detergenty( środki piorące-proszki, szampony, mydła), oleje, pestycydy (środki do zwalczania owadów),herbicydy( środki do zwalczania chwastów w roślinach uprawnych) , fungicydy ( środki chemiczne do zwalczania grzybów powodujących choroby roślin np. owoców w sadach), rozpuszczalniki.

W ZGODZIE Z NATURĄ.

OCHRONA  WÓD

Budowa oczyszczalni ścieków;

1/ Oczyszczalnie ,,korzeniowe mogą być stosowane w niewielkich zakładach przemysłowych, w gospodarstwach i małych szkołach. Głównym czynnikiem oczyszczającym ścieki jest strefa kłączy i korzeni (z mikroflorą) trzciny pospolitej i pałki szerokolistnej

2/ Oczyszczalnie biologiczne –głównym czynnikiem oczyszczającym są tu mikroorganizmy: bakterie i grzyby czyli tzw. osad czynny.

3/ Oczyszczalnie mechaniczne – głównymi elementami oczyszczającymi są tu urządzenia mechaniczne np. kraty , sita, osadniki, wirniki.

4/ Oczyszczalnie chemiczne-tu głównym czynnikiem oczyszczającym ścieki są procesy chemiczne np. koagulacji, neutralizacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ZAJĘCIA NA ŚCIEŻCE  GEOLOGICZNO – KRUSZCOWO – GÓRNICZEJ.

W dniu 19 marca 2013 roku  uczniowie klasy V b i członkowie KOŁA PRZYRODNICZEGO z klasy V c (razem 38 osób) uczestniczyli w rajdzie pieszym po rezerwatach Kielc i przeszli trasą nowej ŚCIEŻKI GEOLOGICZNO – KRUSZCOWO – GÓRNICZEJ : KARCZÓWKA > DALNIA > GRABINA. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania REZERWATU SKALNEGO ŚLICHOWICE IM. J. CZARNOCKIEGO. Jest on położony w pobliżu naszej szkoły w odległości około 400 metrów.  Powstał w 1952 roku o powierzchni 0,55 ha. Ochroną objęto profil geologiczny w wyrobiskach dawnych kamieniołomów. Pokazany jest tu ,,podręcznikowy” przykład plastycznego fałdowania warstw skalnych, górno dewońskich wapieni. Również ochroną objęto roślinność zielną i krzewiastą, która porasta Górę Ślichowicę (303 m n.p.m.). Świętokrzyskim Szlakiem Archeogeologicznym doszliśmy do drugiego rezerwatu, który znajduje się na terenie naszego miasta. Jest to rezerwat krajobrazowy KARCZÓWKA. Powstał w 1953 roku o powierzchni 26,55 ha. Liczne podłużne zagłębienia na Karczówce są pozostałościami po eksploatacji rud ołowiu – galeny, kalcytu i barytu. Zwiedziliśmy  kościół parafialny p.w. Św. Karola Boromeusza, a w nim posąg  Św. Barbary wykonany z samorodka galeny (ołowianki – Pb S). Rezerwat Karczówka znajduje się już na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Właśnie w obszarze tego Parku wytyczono ścieżkę edukacyjną :   GEOLOGICZNO – KRUSZCOWO – GÓRNICZĄ : KARCZÓWKA > DALNIA > GRABINA.
Trasa tej ścieżki prowadzi przez 9 stanowisk – przystanków. Cztery z nich znajdują się na Karczówce. Piąty przystanek ,,Kapliczka Gwarków” znajduje się już na Górze Dalni , podobnie jak przystanek szósty ,, Dalnia”-319 m n.p.m. Siódmy, ósmy i dziewiąty przystanek tej ścieżki znajdują się na Górze  Grabinie. W ramach ścieżki na Grabinie odsłonięto największy w okolicy szyb górniczy  – BARBARA, który przedstawia nadszybie dawnej kopalni Barbara. Tu wydobywano rudy ołowiu na przełomie XIX i XX wieku głębokości 118 m . Zmierzając do ostatniego – 9  przystanku ścieżki : GRABINA – KAMIENIOŁOM, zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie każdy z nas złożył zapalone znicze. W ciszy i w skupieniu oddając hołd tym wielkim Polakom. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Idąc ulicą  Bernardyńską i  Gwarków doszliśmy do Osiedla Ślichowice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

WSPÓŁPRACA Z GRUPAMI I ORGANIZACJAMI SPOŁECZNYMI – UDZIAŁ   W MARSZU PAMIĘCI.

W dniu 20 stycznia 2013 roku (w niedzielę) dane nam było przeżyć niezapomniane chwile, a mianowicie uczestniczyć w żywej lekcji historii i niepowtarzalnej lekcji patriotyzmu. Bowiem już piąty rok z rzędu ZIELONY PATROL nr 15 uczestniczył w MARSZU PAMIĘCI z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego  na Ziemi Świętokrzyskiej. Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w tej przepięknej patriotycznej  uroczystości od Wspólnoty Gruntowo – Leśnej byłej wsi Czarnów. Wyruszyliśmy razem tak jak powstańcy 150 lat temu z Czarnowa ulicą Białogońską na Górę Brusznię pod Krzyż aby tam zapalić znicze i oddać hołd tym, którzy stracili swe życie za Ojczyznę. Tu spotkaliśmy się z mieszkańcami Białogonu i z przewodnikami PTTK oddziału świętokrzyskiego, którzy uczestniczyli w MARSZU PAMIĘCI pierwszy raz w tym roku. Wszyscy w skupieniu wysłuchaliśmy ciekawej historii o zrywie narodowym w czasie POWSTANIA STYCZNIOWEGO, a opowiedział ją nam przedstawiciel przewodników świętokrzyskich. Wspólnie w MARSZU PAMIĘCI wyruszyliśmy szlakiem czerwonym na Karczówkę. Pogoda nam sprzyjała .  Po drodze podziwialiśmy przyrodę w zimowej scenerii. Około godziny 11.30 dotarliśmy do Karczówki, aby uczestniczyć we mszy świętej odprawionej  przez Ojców PALLOTYNÓW w intencji poległych powstańców i za Ojczyznę. Po drodze zatrzymaliśmy się  u stóp klasztoru przy pomniku księdza Stanisława Ziółkowskiego, który został w tym miejscu rozstrzelany  w 1946 roku. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązanki kwiatów. O godzinie 12.00 rozpoczęła się MSZA ŚWIĘTA w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, którą odprawił Ojciec Rektor klasztoru  Pallotynów. Po zakończeniu eucharystii  wszyscy udali się pod  POMNIK  POWSTAŃCÓW – ZBIOROWĄ MOGIŁĘ, która znajduje się  z tyłu za KLASZTOREM, aby  złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Wysłuchaliśmy APELU POLEGŁYCH. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk ŻUAWÓW ŚMIERCI” z Buska-Zdroju po raz kolejny uczestnicząc w obchodach rocznicy Powstania Styczniowego  oddał salwy honorowe. Żuawi śmierci to polski oddział wojskowy powstania styczniowego sformowany w lutym 1863 r. z ochotników  na wzór żuawów francuskich. Po czym   w gościnnych progach klasztoru Ojców PALLOTYNÓW CZEKAŁ  NA KAŻDEGO UCZESTNIKA  SMACZNY   I GORĄCY POCZĘSTUNEK. Rozgrzani gorącą herbatką , nasyceni i uduchowieni powróciliśmy  do naszych domów rodzinnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ZORGANIZOWALIŚMY SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY.

,,By jak najdłużej nam biło zielone serce przyrody” . Właśnie pod takim hasłem zorganizowano apel w dniu 10.XII.2012 roku. W pierwszej części APELU odbyło się podsumowanie wyników ekologicznego konkursu,    a w drugiej części prezentacja przedstawienia przygotowanego przez członków ZIELONEGO PATROLU nr 12 pt. : ,,SEGREGUJ ODPADY RAZEM Z NAMI”. Z prac plastycznych uczniów zorganizowano W AULI SZKOLNEJ wystawę pt. : ,, SZUKAJ ZYSKU W ODZYSKU”.  W naszej szkole zbieranie surowców wtórnych jest prowadzone w ramach konkursu pt. : ,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ”. Konkurs trwa cały rok kalendarzowy , a organizowany jest przez Koło Ligi Ochrony Przyrody , Samorząd Szkolny i Bibliotekę szkolną. Organizowany jest w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa to oddziały przedszkolne i klasy   I – III. Natomiast druga grupa to klasy IV, V i VI . W każdej grupie wiekowej zostały przyznane nagrody         w trzech kategoriach: I kategoria –MAKULATURA, II KATEGORIA – PUSZKI, III KATEGORIA – BATERIE.  Liderzy w poszczególnych kategoriach: Z klas młodszych I – III. Piotr Parkita z klasy I e dostarczył 449 kg makulatury, 2309 sztuk baterii. Aleksandra Jaśkowska z klasy III e zebrała 1875 sztuk puszek. Z klas starszych IV – VI. Bezkonkurencyjny jest ALBERT KŁYS z klasy IV a, który odzyskał z odpadów w roku 2012 – 886 kg makulatury i 2649 sztuk puszek przy ogromnym zaangażowaniu i pomocy dziadziusia.  Wiceliderki  to członkinie ZIELONEGO PATROLU nr 12, a mianowicie OLA MAKUCH z klasy VI a zebrała 709 kg makulatury i 420 sztuk puszek. Natomiast Maja Jedynak zebrała 913 sztuk baterii.
EFEKTY PRAWIDŁOWEJ GOSPODARKI ODPADAMI W NASZEJ SZKOLE uzyskane w roku 2012 .

I tak, zebraliśmy makulatury – 10 200,0 kilogramów,

Puszek aluminiowych   –                 408, 5 kilograma

Zużytych baterii           –                   235,0  kilograma.                                                                                                                                                    Razem odzyskaliśmy z odpadów 10 843,5 kg surowców wtórnych, które zostały przeznaczone do recyklingu.

image011 image010 image009 image008 image007 image006 image005 image004 image003 image002 image001 image012

 

REGULAMIN  SZKOLNEGO KONKURSU pt.: ,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ”.
I. CELE KONKURSU.

* Kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży przez rodzinę szkołę.
*  Współpraca domu rodzinnego ze szkołą w realizacji wspólnych zadań na
płaszczyźnie ochrony środowiska.
*  Uświadomienie konieczności racjonalnej gospodarki surowcami naturalnymi.
*  Wyrabianie nawyków do sortowania śmieci w domu rodzinnym i powtórnego
wykorzystania odpadów.
* Uświadomienie zagrożeń dla środowiska naturalnego w przypadku negatywnej
(niewłaściwej )  gospodarki odpadami.
*  Zrozumienie potrzeby segregacji odpadów; zbierając makulaturę chronimy lasy i ograniczamy wydobycie rud aluminium.
*  Ograniczenie produkcji nadmiernej ilości śmieci.
*  Likwidacja ,,dzikich wysypisk”.
*  Propagowanie proekologicznego stylu  życia przez rodzinę i szkołę.
*  Pozyskiwanie dodatkowych funduszy na potrzeby szkoły.
 II. CZAS TRWANIA KONKURSU.  OD 1 STYCZNIA 2012 ROKU DO 30 LISTOPADA 2012 ROKU – ROK KALENDARZOWY.
III. UCZESTNICTWO W KONKURSIE.

W ZBIÓRCE SUROWCÓW  WTÓRNYCH UCZESTNICZĄ WSZYSCY UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY:
OCZĄWSZY OD ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH AŻ DO KLAS SZÓSTYCH,   PO  PODSUMOWANIU AKCJI ZOSTANIE WYŁONIONA NAJLEPSZA KLASA W SZKOLE,
KTÓRA SIĘ  WYRÓŻNIŁA W ZBIÓRCE MAKULATURY I W ZBIÓRCE  PUSZEK ALUMINIOWYCH
 IV.      FORMA KONKURSU.
 Uczestnictwo  w konkursie polega na zbiórce surowców wtórnych: makulatury , puszek aluminiowych i zużytych baterii. Do zbiórki surowców wtórnych uczniowie angażują swoich  rodziców, rodzeństwo , dziadków i całe rodziny.
Podsumowanie wyników konkursu za rok kalendarzowy 2012 odbędzie się  w grudniu 2012  roku.
Nagrody będą przyznawane w trzech  kategoriach:
* I kategoria – odzyskiwanie puszek aluminiowych.
* II kategoria – odzyskiwanie makulatury .
* III kategoria – odzyskiwanie zużytych baterii.
 Dla najlepszych czterech zbieraczy  w trzech kategoriach zostaną ufundowane  nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Razem po 12 nagród dla najlepszych zbieraczy surowców wtórnych – w dwóch grupach wiekowych:
I grupa wiekowa : klasy I – III.
II grupa wiekowa : klasy IV – VI.             

Dyplomy otrzymają również najlepsi zbieracze surowców wtórnych z każdej klasy.
Wyniki konkursu zostaną umieszczone na gazetkach ściennych w pracowni
przyrodniczej oraz w gablocie SZKOLNEGO KOŁA LOP.
Podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na uroczystym apelu  szkolnym  z udziałem rodziców i zaproszonych gości w  grudniu 2012 roku .
V.  ORGANIZATORZY KONKURSU NA TERENIE SZKOŁY.
                     SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY
SAMORZĄD SZKONY
BIBLIOTEKA SZKOLNA.
VI.  PRZEWIDYWANE  EFEKTY   PROEKOLOGICZNE  KONKURSU.
 –   Odzyskanie z odpadów ok. 14 000 kg makulatury, 600 kg puszek
aluminiowych i 150 kg baterii.
–   Likwidacja odpadów, które trafiłyby na składowisko komunalne lub
,,dzikie wysypiska”.
–  Ochrona lasów,  boksytu, wody, ropy naftowej i powietrza.
–  Zorganizowanie uroczystego apelu na zakończenie konkursu
szkolnego w grudniu  2012 roku
z udziałem rodziców  i sponsorów oraz przedstawicieli
współpracujących firm, które odbierają od nas surowce wtórne.
–  Zorganizowanie wystawy plastycznej w auli szkolnej pt. :
,,SZUKAJ ZYSKU W ODZYSKU”.

Opracowanie – Zofia  Kula

KIELCE – styczeń – 2012 r.


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU pt. : ,,ZBIERAMY SUROWCE WTÓRNE CAŁĄ RODZINĄ”      w roku 2012.
Pierwsza grupa wiekowa : KLASY MŁODSZE.
WSPÓŁZAWODNICTWO INDYWIDUALNE
KATEGORIA  MAKULATURA.

I    miejsce         PIOTR  PARKITA                                      I e
II   miejsce         KATARZYNA MAJSTERKIEWICZ          III  a
III  miejsce         ALEKSANDRA JAŚKOWSKA                 III  e
III  miejsce         JAKUB  BURCZYN                                   0   c
KATEGORIA PUSZKI.
I    miejsce         ALEKSANDRA JAŚKOWSKA                  III e
II   miejsce         GABRIELA KOŁODZIEJCZYK MYSZKO III a
III  miejsce         JAKUB BURCZYN                                     0  c
KATEGORIA BATERIE
I    miejsce         PIOTR PARKITA                                        I  a
II   miejsce         PAWEŁ GAD                                             III b
II   miejsce         PIOTR   GAD                                             III b
III  miejsce          GABRIELA KOŁODZIEJCZYK MYSZKO III a
WSPÓŁZAWONICTWO MIĘDZYKLASOWE
KATEGORIA  MAKULATURA
I   miejsce         klasa              III a
II  miejsce         klasa               I e
III miejsce         klasa             III e
WYRÓŻNIENIE                         0 c
KATEGORIA PUSZKI
I   miejsce         klasa             III e
II  miejsce         klasa             III a
III miejsce oddz. przedszk.   0 c
KATEGORIA BATERIE
I   miejsce         klasa              I e
III miejsce         klasa              I d
WYRÓŻNIENIE klasa            III a


Druga  grupa wiekowa : KLASY STARSZE: IV – VI.
WSPÓŁZAWODNICTWO INDYWIDUALNE
KATEGORIA  MAKULATURA.
I  
miejsce         ALBERT KŁYS                                                       IV a
I  miejsce         ALEKSANDRA MAKUCH                                     VI a
II  miejsce        WIKTORIA  ZYCH                                                  V  g
III miejsce         DZIUBA      JULIA                                                  V a
III miejsce         NATALIA ZACHARSKA                                        VI g
WYRÓŻNIENIE  ZBOŚ  ZUZANNA                                                VI  e

KATEGORIA PUSZKI
I   miejsce       ALBERT KŁYS                                                       IV a
II  miejsce       ALEKSANDRA MAKUCH                                    VI  a
III miejsce       MAJA JEDYNAK                                                   VI  a
KATEGORIA BATERIE
I  miejsce       MAJA JEDYNAK                                                   VI  a
II  miejsce       OLGA PIWOWAR                                                VI  a
III  miejsce    WIKTORIA  ROZENBERG                                     V c
WSPÓŁZAWONICTWO MIĘDZYKLASOWE
KATEGORIA  MAKULATURA
I   miejsce                             klasa VI a
III  miejsce                             klasa VI e
WYRÓŻNIENIE                     klasa  V g
KATEGORIA PUSZKI
I   miejsce                             klasa VI a
II  miejsce                             klasa IV a
III  miejsce                             klasa V c
KATEGORIA BATERIE
   I   miejsce                             klasa VI a
II  miejsce                             klasa  V c

SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSACH EKOLOGICZNYCH ZARZĄDU OKRĘGOWEGO LOP oraz ZESPOŁU  ŚWIĘTOKRZYSKICH i NADNIDZIAŃSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH.

W dniu 5 grudnia 2012 roku  o godzinie 10.00 odbył się w Wojewódzkim  Domu Kultury przy ulicy Ściegiennego finał wojewódzkiego konkursu pt.: ,,EKOLOGIA, MY I REGION W KTÓRYM ŻYJEMY”, którego organizatorem jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków  Krajobrazowych.  Jest to konkurs składający się z dwóch etapów. W pierwszym etapie  zespół uczniowski ( 4 osoby)  opracowuje jeden z czterech zaproponowanych tematów przez organizatora w formie: posteru, filmu, prezentacji multimedialnej, albumu fotograficznego, reportażu. Zespół ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ  nr 25 opracował prezentację multimedialną na temat nr 1: ,,GÓRY ŚWIĘTKRZYSKIE- MUZEUM GEOLOGICZNE POD GOŁYM NIEBEM” – na przykładzie własnych badań i obserwacji potwierdź słuszność tych słów. Do finału zakwalifikowało się 6 zespołów  uczniowskich w trzech kategoriach. W finale uczestniczą trzy osoby, które rozwiązują test składający się z 30 pytań z zakresu: – znajomości parków krajobrazowych w woj. Świętokrzyskim,  – wiedzy o polskich parkach narodowych, – wiedzy na temat lasów, – wiedzy na tematy ochrony przyrody. Przygotowując się do udziału w tym konkursie trzeba opanować ogrom wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Nasz zespół był najmłodszy, bo były to uczennice z klasy piątej. Przeważnie biorą udział uczniowie z klas szóstych. W końcowej klasyfikacji,  zespół uczennic  ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach zdobył 3 miejsce w województwie.  W skład zespołu wchodziły : 1/ JULIA ADAMKIEWICZ – KLASA  V b, 2/ LAURA OLEKSY – KLASA V b, 3/ NATALIA ROJEK – KLASA  V b. Dziewczęta otrzymały nagrody indywidualne – firmowe torby turystyczne oraz nagrodę dla szkoły – URZĄDZENIE WIELOFUNKCYJNE MIERNICZE do pomiaru elementów środowiska , a mianowicie jakości powietrza, wody, gleby oraz natężenia hałasu. Bardzo nam się to przyda podczas zajęć terenowych.

 

W konkursie ,,MÓJ  LAS” – ETAP WOJEWÓDZKI , najliczniej reprezentowana była SZKOŁA PODSTAWOWA nr 25 w Kielcach, która dostarczyła na konkurs 12 prac literacko – przyrodniczych w formie albumów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sali dydaktycznej Okręgu LIGI OCHRONY PRZYRODY w dniu 10 stycznia 2013 roku. Komisja Konkursowa po zapoznaniu się z treścią prac w poszczególnych grupach wiekowych przyznała nagrody rzeczowe i dyplomy. W II kategorii wiekowej: klasy IV-VI- wiek 11-12 lat.
WYRÓŻNIENIE otrzymały –Małgorzata Sola i Julia Dziuba -klasa V a, opiekun pracy Pani Zofia Kula z SP nr 25 w Kielcach.

 

28 listopada 2012 roku , w Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach odbyła się X edycja Wiedzy Przyrodniczej uczniów klas IV – VI pt. : ,,WODA I JEJ MIESZKAŃCY”, której organizatorem był Zarząd Okręgowy LIGI OCHRONY PRZYRODY w Kielcach. Warunkiem uczestnictwa  w olimpiadzie było wykonanie plakatu na temat : ,, WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA”. Plakaty wykonały uczennice ; 1/ MAJA JEDYNAK z klasy VI a i JULKA SUROWIEC z klasy  IV e. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

1/ JAKUB JACH – VI a, 2/ NINA KUBIKOWSKA – VI e, 3/ AGNIESZKA PAJDALA – VI d. Był to konkurs wiedzowy. Uczniowie biorący udział w olimpiadzie musieli się wykazać ogromną znajomością tematu. Rozwiązywali testy, krzyżówki, rebusy. Musieli rozpoznawać na ilustracjach wiele gatunków roślin i zwierząt wodnych. Po podsumowaniu wszystkich punktów zdobyli III miejsce. Otrzymali dyplomy uznania, indywidualne nagrody rzeczowe oraz nagrodę dla szkoły – urządzenie wielofunkcyjne do komputera, które będzie bardzo przydatne w pracowni przyrodniczej.

 

W dniu 21 listopada 2012 roku, 6 uczniów z naszej szkoły w składzie: 1/ MATEUSZ ZBOŚ -III c, 2/ KINGA MAJCHERCZYK – III c, 3/ ARTUR ZAJĄCZKOWSKI – III c, 4/ Mateusz Pańtak – III a, 5/ Maria Odzimkowska – III a, 6/ Krzysztof Drożdżowski – III a  uczestniczyło w XIII edycji Turnieju Wiedzy przyrodniczej uczniów klas  I – III pt.: ,,DRZEWA NASZYCH LASÓW”. Turniej  odbył się w Szkole Podstawowej nr 9, a organizatorem  był  Zarząd  Okręgowy  Ligi Ochrony Przyrody  w Kielcach. Nasza wspaniała szóstka dzieciaków wywalczyła II miejsce.

Archiwum