Wisdom of Life

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE

  • Opublikowano: 22 października 2017

code_week_2017_zaj-png-2017-10-03-10-59-32

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

W RAMACH  OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE W  DNIACH 23-25.10.2017 ODBĘDZIE SIĘ AKCJA EDUKACYJNA POD HASŁEM:

„RAZEM DZIAŁAMY, BEZPIECZEŃSTWO WZMACNIAMY- ROZKODOWUJEMY I WYKORZYSTUJEMY INFORMACJE

Patronem medialnym naszej akcji jest Radio Kielce

 Uczniowie na poszczególnych poziomach będą mieli do wykonania konkretne zadania:

  • kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć, jako elementu kształtowania kompetencji społecznych  (klasy I-III),
  • bezpieczne umieszczanie informacji w sieci ( klasy IV-VII)
  • rozkodowywanie i wykorzystywanie pozyskanych informacji ( klasy VII) .

Akcja szkolna opiera się na „grywalizacji”, która ma wzmacniać kompetencje cyfrowe dzieci i młodzieży oraz  uczyć ich wykorzystywania multimediów do kreatywnego wzmacniania rozwoju osobistego. Liczymy na zaangażowanie całej społeczności szkolnej, nie tylko uczniów, ale przede wszystkim rodziców. Szczegóły akcji dostępne na stronie internetowej szkoły oraz w gablocie przy pokoju pedagoga.

  •  W klasach I-III nauczyciele przeprowadzają w dniach od 23 do 25.10.2017 lekcje pod hasłem: „ Wyprawa po przyjaźń, czyli na tropie umiejętności i wartości.” „

Zajęcia  opierają się na  Treningu Umiejętności Społecznych „Start” oraz Program Zajęć Wychowawczo-Profilaktycznych „Spójrz Inaczej” oraz zajęć relaksujących z kinezjologii edukacyjnej. Połączenie różnych elementów wspomnianych programów oraz różnorodność metod i form pracy stanie się dla dzieci źródłem aktywnego uczestnictwa i uczenia się wyrażania siebie samego w sposób społecznie akceptowany i twórczy, sprzyjający osobistemu rozwojowi.Po przeprowadzonych zajęciach ( najpóźniej do 25.10.2017), każdy uczeń dostaje   kod OR i instrukcję, jego wykorzystania . Uczniowie w domu z rodzicami mają rozwiązać zadania on-line dotyczące rozpoznawania i nazywania uczuć. Zadania można rozwiązywać do 26.10.2017 do godziny 18.00.  Zwycięzcy najszybciej rozwiązanego testu, po jednej osobie z każdego poziomu zostaną nagrodzeni.

  • Uczniowie z klas IV-VI biorą udział w zabawie edukacyjnej „ Na tropie bezpieczeństwa w sieci”, która odbędzie się  10.2017 na przerwach obiadowych 12.00-12.15, 13.00-13.15.00.

Uczniowie chętni do wzięcia udziału w zabawie muszą mieć w tym dniu telefon komórkowy ze ściągniętą aplikacją bezpłatnego skanowania kodów QR. Dostają instrukcję do odnalezienia 10 kodów QR, które zawierają pytania dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Zadaniem uczestników  będzie znalezienie odpowiedzi i umieszczenie ich przez rodzica, bądź wychowawcę  na  stronie  Facebooka:  MegaMisja w Szkole nr 25 w Kielcach
w formie zdjęcia lub posta. Wychowawcy  przekazują uczniom schemat do zamieszczenia na stronie oraz instrukcję poszukiwania 10 kodów QR.
W rywalizacji biorą udział tylko posty umieszczone przez osoby dorosłe, zachowując zasady korzystania z portali społecznościowych. Wygrywa osoba, która najszybciej odnajdzie kody i  najtrafniej określi znaczenie definicji, a następnie przy współpracy z osobą dorosłą umieści wyniki  we wskazanym miejscu.

  • Uczniowie klas VII wezmą udział w hapeningu w dniu 25.10.2017 w auli szkolnej o godzinie 10.20-11.05 pod nazwą:„ Razem działamy, bezpieczeństwo wzmacniamy- rozkodowujemy i wykorzystujemy informacje”

Celem spotkania będzie podnoszenie kompetencji cyfrowych młodzieży oraz  uwrażliwienie ich na znaczenie dbania
o bezpieczeństwo w sieci. Happening wykorzystuje grywalizację pomiędzy klasami VII, której elementem będzie rozkodowanie,  a następnie wykorzystanie odpowiedniej wiedzy do rozwiązania quizu online dotyczącego pozyskanych informacji. Klasę będą reprezentowały zespoły 3 osobowe wyposażone w telefony komórkowe z dostępem do sieci i skanerem  kodów QR. Wygrana klasa weźmie udział w zajęciach z Robotyki i programowania zorganizowanych przez Centrum Laserowych Technologii Metali im. Henryka Frąckiewicza Politechniki Świętokrzyskiej i PAN . Pozostali uczestnicy happeningu spotkają się z redaktorem Radia Kielce  Stanisławem Blinstrubem i poznają metody obrabiania dźwięku oraz weryfikacji informacji pojawiających się w mediach.