W roku szkolnym: 2024/2025 Szkoła Podstawowa Nr 25 w Kielcach im. Kornela Makuszyńskiego wzięła udział w konkursu pt: „Szkoła międzypokoleniowa”. Do konkursu zgłosiło się 5 uczniów z VII i VIII klas. Byli to uczniowie z klasy:
W konkursie wzięło udział 5 seniorów 60+. Uczniowie zaprosili na zajęcia swoje babcie, były to panie:
Liderem zespołu była pani Agnieszka Walaś – nauczyciel informatyki w SP 25 w Kielcach.
Zajęcia z seniorami zostały zrealizowane w trakcie trzech spotkań. Każde z nich trwało 2 godziny. Zajęcia miały miejsce w dniach: 14.02, 20.02 i 21.02.2025. Wszystkie spotkania uczniów z seniorami odbyły się w szkole, w pracowni komputerowej. Były one zaplanowane po południu, po skończonych zajęciach lekcyjnych. Każdy z zaproszonych seniorów miał do dyspozycji ucznia (swoją wnuczkę lub wnuka), przez co spotkanie było bardzo komfortowe dla naszych gości. Wnukowie indywidualnie siedzieli przy swoich uczniach – seniorach, całkowicie skupiając się na ich postępach komputerowych.
Dodatkowo przygotowania do spotkań z uczniami poprzedzone było 6 godzinnymi konsultacjami z liderem zespołu. Wspólne odprawy przed zajęciami z seniorami zostały zrealizowane w dniach: 12.02, 18.02 i 19.02. W trakcie tych trzech spotkań (3 spotkania po 2 godziny razem – 6 godzin) została omówiona tematyka zajęć, zgodna z ogólną istotą konkursu.
Po wspólnych dyskusjach został opracowany plan prowadzenia zajęć. Postanowiono,
że w ich trakcie, przed przystąpieniem do ćwiczeń praktycznych zostanie przedstawiana prezentacja, którą poprowadzi dwójka uczniów. Dodatkowo uczniowie opracowali scenariusz do zajęć, który oprócz zaproponowanych zagadnień konkursowych zawierał ćwiczenia, które
w trakcie realizacji zadań praktycznych służyły pomocą. W wielu przypadkach niektóre przykładowe ćwiczenia odnosiły się do naszych lokalnych terenów, dotyczyły Kielc i okolicy. Scenariusze do zajęć zostały wydrukowane i każdy z naszych seniorów mógł je zabrać.
Podsumowując, spotkania wnuków ze swoimi babciami okazały, się bardzo ciekawe. Widać było, że relacje wnuk – babcia mogą mieć zupełnie inny wymiar, niż relacje domowe. Każdy z uczniów był dumny z postępów swojego seniora i niewątpliwie, zadowolony, że te kilka wspólnych godzin w trakcie których uczeń zamieniał się w nauczyciela, przysłużyły się do pogłębiania tajników obsługi komputera.
Uczniowie wykazali się ogromnym spokojem i zrozumieniem w stosunku do swoich babć. Panie same podsumowały to spotkania stwierdzeniem, że relacje ich z wnukami nie tylko mogą odbywać się na płaszczyźnie rodzinnej, ale również ze swoimi wnukami mogą rozmawiać na różne tematy nawet i techniczne. Myślę, że oprócz niewątpliwie wymiernego osiągnięcia z tych spotkań jakim była nauka o bezpieczeństwie w Internecie, otworzyła ona dialog osób starszych z młodszym pokoleniem na tematy zupełnie wcześniej nie poruszane, takie jak sprawa obsługi komputera i czujności w sieci. Sami uczniowie docenili też swoje babcie, które pomimo starszego wieku (i w naszym przypadku niekorzystania wcześniej z komputera), potrafiły zaciekawić się poruszanymi zagadnieniami.
Bez względu na wynik konkursu, my w naszej małej społeczności osiągnęliśmy sukces, ponieważ relacje między tymi pięcioma parami na pewno rozszerzyły się o chęć rozmawiania na różne tematy, także i techniczne.
Copyright SP 25 w Kielcach 2025