Nasza droga do czystego środowiska – wizyta w UJK w Kielcach

Realizując kolejny etap międzyszkolnego projektu edukacyjno – informacyjny pod hasłem „Nasza droga do czystego powietrza” dot. zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dnia 28 marca 2023 r. udaliśmy się do Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Korzystając z doskonałego wyposażenia Instytutu oraz ogromnej wiedzy jego pracowników uczniowie nasi uczestniczyli w warsztatach prezentujących diagnozę składu i zanieczyszczenia powietrza w warunkach laboratoryjnych. Dzięki uprzejmości dr hab. Artura Zielińskiego – prof. UJK, podczas prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się również o współczesnych skutkach zanieczyszczenia atmosfery obserwowanych w regionie świętokrzyskim oraz w aspekcie globalnym na przykładzie obszarów podbiegunowych.
Wykorzystując naszą obecność na UJK w Kielcach zobaczyliśmy zaprezentowaną tam wystawą meteorytów. Uczestniczyliśmy również w prezentacji w tutejszym planetarium oraz mieliśmy możliwość obejrzenia wyposażenia obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu.
Wszystkie te doświadczenia pozostaną na wiele lat w naszej pamięci jako nietuzinkowa wycieczka

w warunkach szkoły podstawowej.
Wycieczkę zorganizowali i zrealizowali: Artur Staniszewski i Jolanta Domagała.