Wisdom of Life

Program „Laboratoria Przyszłości”

.

Rok szkolny 2023/24

.

„Krajobrazy na Ziemi”

27.03.2024 r. w ramach zajęć dodatkowych uczniowie biorący udział w pracach koła geograficznego uczestniczyli w „lekcji” prezentującej różnorodność krajobrazów na Ziemi. Aby urozmaicić tradycyjne zajęcia i dodatkowo pobudzić wyobraźnię uczniów wykorzystano pracę z okularami VR.

….

.

Śladami starożytnego Rzymu w okularach VR…

5 stycznia kl. 8 b uczestniczyła w lekcji z wykorzystaniem okularów VR. Omawiając lekturę obowiązkową „Quo vadis” H. Sienkiewicza, uczniowie poznawali życie w starożytnym Rzymie. Obejrzeli m. in. willę rzymską i jej wystrój, Forum Romanum, łaźnię oraz wiele innych miejsc i rekwizytów z tego starożytnego miasta. Lekcja była bardzo ciekawa i pozwoliła łatwiej przyswoić wiedzę na temat życia w odległej epoce.

..

Jak dojść do celu?

Jak dojść do celu? Co, do czego pasuje? Z takimi pytaniami zmagali się uczniowie klas 0-III w czasie zajęć rewalidacyjnych, którzy w ramach programu „Laboratoria przyszłości” korzystali z mówiącego robota „Super Doca”.

„Super Doc” przybliżał uczniów do zabawnego programowania, uczył planowania, doskonalił koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć słuchową , wzbogacał zasób leksykalny i logiczne myślenie. Cztery postaci, w które wcielał się ‘’Super Doc’’ miały misję do wykonania: uczyły, doskonaliły funkcje percepcyjne i zapewniały wspaniałą zabawę.

W przedświątecznej atmosferze, wzięliśmy udział w akcji Urzędu Miasta Kielce przystrojenia świątecznego drzewka. Wykorzystując zasoby szkolnego Laboratorium Przyszłości, pod opieką nauczycieli techniki i plastyki, wykonaliśmy choinkowe ,,cudeńka”. 19 grudnia ozdobiły one naszą szkolną choinkę na kieleckim Placu Artystów. Choinka została pięknie udekorowana. Byliśmy z naszego drzewka bardzo dumni, przyjmując słowa podziwu i gratulacje z ust konkursowej komisji. Naszą największą radością i satysfakcją było to, że mieszkańcy Kielc podziwiali nasze drzewko, robili sobie przy nim zdjęcia i z wielkim zainteresowaniem przyglądali się własnoręcznie wykonanym przez nas ozdobom.

W kolejnych miesiącach lekcje z programowania robotów odbędą się w klasach: IV – VI, które po zrealizowaniu materiału z programowania w Scratch będą pomocne w obsłudze mBlock. Dziewczynki z klasy IV c i IV d po kilku lekcjach z programowania w Scratch z powodzeniem obsługiwały roboty Codey.

W tym roku szkolnym uczniowie ponownie w ramach zajęć lekcyjnych z informatyki mogli poćwiczyć programowanie robotów. W projekcie „Laboratoria przyszłości” szkoła została zaopatrzona w roboty Codey i mBot. W programowaniu robotów niezbędne okazały się lekcje prowadzone przez nauczycieli informatyki z programu Scratch. Znajomość tego programu ułatwia uczniom obsługę programu mBlock, do którego podłączane są w/w roboty. Lekcja z programowania robotów to zawsze miła i kreatywna zabawa, uczy logicznego myślenia i rozwija wyobraźnie uczniów. Wzorem ubiegłego roku, każda z klas: IV – VIII będzie miała takie zajęcia. W pierwszych trzech miesiącach tego roku szkolnego: 2023/2024 lekcje z robotami odbyły się w klasach: VII i VIII.

W ramach III edycji Miejskiego Festiwalu Wiatru, wzięliśmy udział w konkursie plastycznym ,,Ptaki- wietrzne cudaki”.

Konkurs zorganizowało Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. W czasie przygotowań do konkursu, wykorzystując wyposażenie szkolnego LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI, wykonaliśmy ptaki zrodzone z naszej kreatywności, wyobraźni, wrażliwości i umiejętności plastyczno- technicznych. W ruch poszły dostępne maszyny, narzędzia i materiały. Efekt pracy nas pozytywnie zaskoczył – dwa niezwykłe, bajkowe ptaki. Oczywiście to one prezentowały naszą szkołę w konkursie do którego zgłosiło się 21 placówek oświatowych w tym 12 przedszkoli i 9 szkół podstawowych naszego miasta. W kategorii wiekowej 7-11 lat zajęliśmy miejsce pierwsze. Finał konkursu miał miejsce 22 września 2023 r. w kieleckim parku miejskim.

Rok szkolny 2022/23

Uczniowie klas młodszych rozwijają kompetencje techniczne poprzez wykorzystaniem podczas zajęć klocków KORBO ,pomocy zakupionych w ramach projektu – Laboratorium Przyszłości

Praca na drutach- koło techniczne- klasy czwarte, piąte i szóste- luty/ marzec/ kwiecień

Nauka haftowania na hafciarce- klasy piąte- marzec/ kwiecień

NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII

12 maja w naszej szkole miało miejsce spotkanie kończące projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Od słuchacza do badacza – nowe i sprawdzone sposoby na ciekawe lekcje powtórzeniowe”. Celem projektu było wzbogacanie warsztatu pracy nauczycieli historii oraz wymiana doświadczeń. Kierownikiem projektu była Pani Urszula Salwa, nauczyciel konsultant ŚCDN. W ramach podsumowania projektu nauczycielki Martyna Stępień i Emilia Szymkiewicz przygotowały lekcje pokazową w klasie VIf ,, Upadek Rzeczpospolitej w XVIII wieku”. Była to lekcja powtórzeniowa z zastosowaniem okularów VR. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości, uczniowie utrwalili przyswojoną wiedzę obserwując najważniejsze dzieła Jana Matejki oraz mapy Polski z okresu rozbiorów przez okulary VR. Lekcja wszystkim bardzo się podobała. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i ogromne wsparcie.

„Koło informatyczne dla klas: I – III”

Na zajęciach w sali 6C dzieci z klasy: 1D i 2C doskonaliły swoje umiejętności obsługi robotów, które szkoła pozyskała dzięki programowi: „Laboratoria przyszłości”. W prowadzeniu zajęć pomagali uczniowie z klas starszych w ramach wolontariatu szkolnego. Programowanie robotów Codey to ciekawa nauka i zarazem zabawa, dzięki której uczniowie rozwijają swoje zdolności informatyczne.

Archiwum