Spotkanie z kombatantem z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

„ Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz.

Pieśń Cię weźmie , legenda przechowa.

Wichrem chwały w historię popłyniesz,

ARMIO KRAJOWA”.

Zbigniew Kabata „Bobo”

Spotkanie z kombatantem  z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W  związku z 75. rocznicą  powstania Polskiego Państwa Podziemnego 29 września 2014 r. w naszej czytelni odbyły się  dwugodzinne zajęcia z edukacji historyczno-patriotycznej z udziałem zaproszonego gościa pana Jerzego Zawadzkiego, który był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W dwugodzinnych zajęciach wzięły udział klasy: IVh, VIb i VIc oraz laureaci konkursu plastycznego „Czas wojennej grozy i bohaterstwa ocalmy od zapomnienia”

Na początku  nauczyciel historii pan Witold Ciechoński opowiedział  o genezie Armii Krajowej i funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego.  W nastrój tamtych lat wprowadził wszystkich program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIc pod opieką pani Ewy Złotnickiej.  Pięknie brzmiały melodie z tamtych lat w wykonaniu zespołu wokalnego” Dwudziestka Piątka” prowadzonego przez panią  Katarzynę Kotarską.

Potem laureaci konkursu „Czas wojennej grozy i bohaterstwa …” otrzymali  z rąk Pani Dyrektor Anny Królikowskiej nagrody książkowe. Najpiękniejsze prace plastyczne wykonali : Aleksandra Sztuk   ( I miejsce), Jakub Tusznio  ( II miejsce), Anna Miążek  ( III miejsce).  Ponadto wyróżnienia otrzymali: Natalia Kucmin,  Michał Grzela,  Julia Gil  i Paweł Drogosz .

Następnie uroczyście powitany przez panią Grażynę Okólską  żołnierz  Armii Krajowej pan Jerzy Zawadzki wspominał lata okupacji hitlerowskiej, swoje życie i  podziemną działalność w okupowanej Warszawie. Uczniowie dowiedzieli się jak chłopcy i dziewczęta w okupowanej stolicy w konspiracji walczyli  o wolną Polskę. Pan Jerzy Zawadzki zaprezentował  książkę swojego autorstwa pt. „Generał Brygady Antoni Heda ps. „Szary”, którą podarował naszej bibliotece. Pan kombatant odpowiedział ponadto na wiele uczniowskich pytań dotyczących wojennej rzeczywistości.

Pod koniec zajęć pani Dyrektor Anna Królikowska podziękowała gościowi za niezapomnianą lekcję patriotyzmu.

kombatant 2014 a kombatant 2014 b   kombatant 2014 ekombatant 2014 dkombatant 2014 c kombatant 2014 g kombatant 2014 h kombatant 2014 j kombatant 2014 m kombatant 2014 n kombatant 2014 p