Spotkanie z żołnierzem Armii Krajowej

„Gdzie dziewczęta z tamtych lat? Jak te kwiaty…”

Z okazji 76. rocznicy kampanii wrześniowej oraz powstania Polskiego Państwa Podziemnego 15 października 2015 r. w czytelni odbyły się dwugodzinne zajęcia z edukacji patriotycznej z udziałem żołnierza Armii Krajowej Pani Pelagii Barwickiej ( pseudonim „Emilia”). Wzięły w nich udział klas: Vd, Vf, VIf oraz laureaci konkursu plastyczno-literackiego „Czas wojennej grozy i bohaterstwa ocalmy od zapomnienia”.
Na początku organizatorki uroczystości pani Grażyna Okólska i pani Ewa Złotnicka powitały uczestników zajęć. Potem niektórzy uczniowie otrzymali
z rąk Pana Dyrektora Sylwestra Ozgi i Pani Dyrektor Renaty Baljon dyplomy
i nagrody książkowe za pięknie wykonane prace plastyczne oraz wiersz
o tematyce wojennej. W nastrój tamtych tragicznych a jednocześnie bohaterskich lat wprowadził wszystkich program artystyczny. Pięknie brzmiały pieśni partyzanckie w wykonaniu uczennic z zespołu wokalnego.
Następnie Pani Pelagia Barwicka – prezes Koła 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, która przyjęła zaproszenie do naszej szkoły opowiedziała o latach okupacji hitlerowskiej, o swojej działalności konspiracyjnej polegającej m. in. na wspieraniu partyzantów. Wspominała początek wojny oraz swoich dwóch braci żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny. Uczniowie dowiedzieli się jak wielkim złem jest każda wojna i jak wyglądało życie
w okupowanym kraju.
Na zakończenie spotkania Pan Dyrektor Sylwester Ozga wraz z uczniami
i nauczycielami podziękował Pani Pelagii Barwickiej za wspaniałą lekcję historii oraz patriotyzmu.

DSCF2363 DSCF2365DSCF2358 DSCF2373 DSCF2376 DSCF2384 DSCF2385 DSCF2388 DSCF2392 DSCF2394 DSCF2395 DSCF2399 DSCF2400 DSCF2402