Warsztaty klas VII w Umianowicach.

W dniach 28-29 września br, klasy VIId i VIIe odwiedziła Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, w ramach realizacji projektu LIFE4DELTA. Głównym celem projektu jest poprawa warunków wodnych śródlądowej delty Nidy, co przyczyni się do przywrócenia unikatowych walorów przyrodniczych, w rozumieniu Dyrektywy Siedliskowej i Ptasiej. Celem pośrednim projektu jest restytucja wypasów, które zostały zaniechane w latach 90-tych XX wieku co wpłynie na wieloletnie utrzymanie we właściwym stanie siedlisk łąkowych oraz występujących tutaj gatunków zwierząt, umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy i przywróci wzorce kulturowe związane z wypasem. Dodatkowym celem jest aktywizacja lokalnej społeczności w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej związanej z zagrożeniem i potrzebą ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów Ponidzia.

Uczniowie oprócz podziwia pięknych okoliczności przyrody, mieli okazję zwiedzić Nidarium, wieżę widokową, stacyjkę kolejki wąskotorowej oraz zagrody ze zwierzętami gospodarskimi i dzikim ptactwem. W czasie pobytu nasi uczniowie brali udział w różnego rodzaju zajęciach warsztatowych, zarówno na terenie ośrodka jak i pośród pięknej, dzikiej natury rzeki Nidy i jej dorzecza. Unikatowa w skali kontynentu struktura geomorfologiczna jaką jest śródlądowa delta rzeki Nidy stanowi jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie. To obszar uwarunkowanego geologicznie zapadliska tektonicznego o powierzchni ok. 20 km2, zamkniętego od południa Garbem Pińczowskim. Wrażenia i wspomnienia z pobytu na długo zapadną w naszej pamięci.