„Powstanie Styczniowe na Ziemi Świętokrzyskiej” – zajęcia z edukacji patriotycznej

„ To co przeżyło jedno pokolenie

Drugie przerabia w sercu i pamięci….”

Artur Oppman

W związku z Rokiem Powstania Styczniowego  27 lutego 2013 r. w naszej czytelni odbyły się zajęcia z edukacji patriotycznej „Powstanie Styczniowe na Ziemi Świętokrzyskiej ”, zorganizowane przez nauczyciela bibliotekarza Grażynę Okólską i nauczyciela języka polskiego Małgorzatę Kuberę. Na początku uczennice zaśpiewały piosenkę pt. „Pamięć w nas”, która wprowadziła uczestników zajęć w nastrój tamtych styczniowych dni sprzed 150 lat.

Następnie  uczniowie klasy VId i VIg obejrzeli prezentację  multimedialną w wykonaniu Pani mgr Iwony Pogorzelskiej – przedstawiciela Archiwum Państwowego w Kielcach. Ponadto nauczyciel bibliotekarz G. Okólska zaprezentowała fragmenty filmu pt. „Noce i dnie” ( reż. Jerzy Antczak ; na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej) z motywami zrywu narodowego w 1863 r. Zachęciła też do obejrzenia w czytelni wystawy książkowej i gazetki informacyjnej pod hasłem „2013- Rokiem Powstania Styczniowego”.  Pod koniec zajęć Pan Dyrektor Sylwester Ozga podziękował naszemu Gościowi  za przybliżenie uczniom naszej szkoły tematyki związanej z tym doniosłym wydarzeniem w dziejach naszej Ojczyzny.