Spotkanie z kombatantem – żołnierzem Armii Krajowej Panem Henrykiem Pawelcem

W ramach realizacji treści z zakresu edukacji patriotycznej nauczyciel bibliotekarz Grażyna Okólska zaprosiła do czytelni na zajęcia: „Czas wojennej grozy i bohaterstwa ocalmy od zapomnienia” Pana kapitana Henryka Pawelca (pseudonim „Andrzej”) – żołnierza Armii Krajowej, współzałożyciela oddziału partyzanckiego „Wybranieccy”.

Spotkanie z kombatantem II wojny światowej odbyło się 27 września 2007 roku. Na początku wszyscy wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu grupy uczniów z klasy Vb, przygotowanego pod kierunkiem nauczyciela historii Ewy Złotnickiej. Piosenki partyzanckie pięknie brzmiały wykonaniu chóru szkolnego i nauczyciela muzyki Katarzyny Kotarskiej. Uczniowie z klas : Vb, VIb, VIf, którzy wzięli udział w zajęciach z zapartym tchem wysłuchali opowieści Pana Henryka Pawelca dotyczących swoich przeżyć z lat II wojny światowej i z okresu powojennego. Gość opowiedział też o prawie pięćdziesięcioletnim okresie swojego pobytu na emigracji w Wielkiej Brytanii. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przyniesione przez Pana Henryka Pawelca pamiątki z lat okupacji m.in. kronikę partyzantów z oddziału „Wybranieccy”, mapę skoczka spadochronowego. Gość obszernie odpowiadał na zadawane przez uczestników spotkania pytania.

Na zakończeniu uroczystości Pan Dyrektor Sylwester Ozga oraz nauczyciel bibliotekarz Grażyna Okólska podziękowali Panu Henrykowi Pawelcowi za wspaniałą lekcję patriotyzmu i wręczyli dostojnemu gościowi bukiet z biało-czerwonych róż.