Z WIZYTĄ W SCHRONISKU I W STACJI METEOROLOGICZNEJ

W dniu 19 listopada ( wtorek) 47 uczniów z klasy IV c i IV d uczestniczyło w jednodniowej wycieczce przyrodniczo – ekologicznej. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Stacji Meteorologicznej w Sukowie, gdzie uczniowie zapoznali się z wszystkimi przyrządami meteorologicznymi do mierzenia elementów pogody. Mieli możliwość obejrzeć ogródek meteorologiczny, poletko meteorologiczne i klatkę meteorologiczną wraz z jej wyposażeniem. Poznali budowę deszczomierza Helmana oraz sposób mierzenia opadów w milimetrach. Dowiedzieli się do czego służy heliograf i heliogram, jak się określa zachmurzenie i widoczność. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był przyjazd do SCHRONISKA  w DYMINACH, gdzie każdy z uczestników przywiózł karmę dla bezdomnych zwierząt, którą przekazaliśmy na wstępie do magazynu. Po czym pracownicy Schroniska oprowadzili nas po boksach, aby poznać warunki w jakich przebywają bezdomne zwierzaki. Obecnie jest ich w schronisku 109. Są  bardzo przyjaźnie nastawione do dzieci. Choć to przecież ,,ludzie”  im zgotowali taki los, że stały się bezdomne. Niektórzy z uczniów upatrzyli sobie pupilki i obiecywali, że przyjadą z rodzicami aby je zaadoptować i zabrać do swoich domów. Niektóre pieski mogliśmy oprowadzać na smyczy. Największym powodzeniem cieszyły się małe szczenięta i kocięta. Po czym udaliśmy się do pobliskiego OŚRODKA REKREACJI I HIPOTERAPII ,,MAAG” czyli popularnie nazywanej stadniną koni. Tu zwiedziliśmy stajnię i przebywające tam konie. Zapoznaliśmy się z elementami uprzęży. Poznaliśmy podstawową karmę dla koni – siano, którego unosił się zapach na całą stajnię. Dowiedzieliśmy się co to jest hipoterapia i jakie są formy hipoterapii. Ponieważ listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych to ostatnim punktem naszej wycieczki był przyjazd pod pomnik ,,HOMO HOMINI”, który znajduję się przy ulicy Ks. Piotra Ściegiennego. Tu, gromadząc się u stóp pomnika wysłuchaliśmy szczegółowej informacji dotyczącej historii i genezy jego powstania w Kielcach, którą przedstawiła Julia z klasy IV c.

Przez zapalenie zniczy i krótką zadumę oddaliśmy hołd ofiarom zamachu na World Trade Center ( W T C ) z dnia 11 września 2001 roku. Ten napis ,,HOMO HOMINI” ma wzbudzać refleksję, nieść nadzieję i wiarę, że człowiek człowiekowi nie musi być wrogiem. Kilka dni wcześniej czyli w piątek tj.15 listopada na podobnej wycieczce byli uczniowie z klasy IV b i IV e (razem 51 osób). Natomiast Zielony Patrol nr 12 odwiedził Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach w sobotę -16 listopada 2013 roku, przywożąc ze sobą dla zwierzaków karmę suchą i mokrą – puszki.