Wolontariat Europejski – EVS

goscie-wolontariuszeWolontariat Europejski (European Voluntary Service)wspiera międzynarodową wolontarystyczną pracę dla młodych ludzi z całej Europy. Jego celem jest rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między młodymi ludźmi i obywatelstwa Europejskiego. W ten sposób Unia Europejska wspiera projekty kulturalne, socjalne i ekologiczne. Nasza szkoła w 2015 roku uzyskała akredytację uprawniającą nas do goszczenia zagranicznych wolontariuszy i współpracy z nimi. W roku szkolnym 2016/17 przez 10 miesięcy  towarzyszyli nam goście z Niemiec i Bułgarii – Aljoscha Schmit i Pavel Novak. Przez pierwszy miesiąc wolontariusze prezentowali projekty opowiadające o życiu w swoich krajach, a od października uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego i niemieckiego, w pracy w świetlicy oraz jeździli z nami na wycieczki i zielone szkoły. Dzięki Aljoschy i Pavlowi poznaliśmy też innych wolontariuszy przebywających w Kielcach, których zapraszaliśmy na lekcje, i którzy wzięli udział w zorganizowanym przez szkołę Tygodniu Kultury Europejskiej. Współpraca z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach w tym roku szkolnym również zaowocowała wizytą młodych ludzi z Francji – Anne-Lise Robert i  Hiszpanii – MariMar Palma Lucena. Dziewczęta będą z nami do czerwca 2018.